Пазете лицето, за да не ви е студено 04.02 | 15:11
Експеримент показва, че ако лицето ни е защитено от студа, то и цялостните ни усещания при ниски температури са по-приятни

В условията на минусови температурни рекорди в страната ни си мечтаем само за едно – камина, меко одеяло пред нея и... топло. Но уви, трябва все пак да се върнем в реалността и да започнем с приготовленията за работа.
Какво да направим, за да не ни е студено, ни съветват от FitWell.bg?
Експеримент, осъществен в изследователски център към американската армия, изказва предположение, че, ако лицето ни е защитено от студа, то и цялостните ни усещания при ниски температури са по-приятни.
Под ръководството на физиолога д-р Катрин О'Браян, 10 доброволци били подложени на "мразовит" опит. Всеки от тях прекарал две 60-минутни сесии в стая, в която температурата била 5 градуса. Като допълнение обаче, експертите имитирали вледеняващ вятър с температура от минус 15 градуса и скорост от 3 м/сек.
През първите 60 минути участниците били добре екипирани – с плътни скиорски маски и очила, обикновени ръкавици и шуби. Обаче при второто им излагане на неприятните "климатични особености", те трябвало да свалят очилата и да вдигнат маската така, че лицето им да е напълно открито. И в двата случая учените измервали температурата на различни части от тялото на всеки доброволец.
Съвсем естествено, градусите в областта на бузите при липсата на защита били най-ниски. Любопитното в случая е, че и температурата на пръстите на ръцете също паднала сериозно през първите 15 минути след свалянето на маската и очилата. Тенденцията се запазила до края на едночасовия престой в студената стая, въпреки наличието на ръкавици. И нито един от доброволците не бил изключение.
Участниците трябвало да изпълнят кратки тестове за координация и издръжливост и заедно с това да отбележат как се чувстват в суровите условия. На 50-тата минута и в двата случая – със защита и без, температурата на пръстите им била еднаква. Общото чувство за комфорт при наличието на маска и очила обаче било с над 40% по-положително, отколкото без тях.
Специалистите обясняват това със способността на тялото да ограничава кръвоснабдяването в подобни екстремни ситуации, за да се предпази от загуба на топлина. Това явление се нарича вазоконстрикция и се изразява в свиване на кръвоносните съдове от кожата навътре към тялото. Така, кръвопотокът се съсредоточава около жизненоважните органи, които запазват температурата си по-дълго.
Така че - слагайте шапка, шал, очила и смело навън!
Водещи
-
Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите грешки
Енергията от 2020 г. не е изчерпана, търси си нов стопанин
21.07 | 18:00
-
Източeн хороскоп за втората половина на юли
Партии започват рокади и реформи, отпускарите ще се радват на повече екзотика, изчислява...
21.07 | 17:45
-
Опасни бактерии са открити по турското крайбрежие
Има ги в крайбрежните райони на Мраморно, Егейско и Средиземно море, бият аларма здравни...
21.07 | 17:30
-
Мнозинството в НС предлага промени, свързани със заплащането на медиците
Законопроектът е публикуван на сайта на Народното събрание
21.07 | 17:30
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15