Пламен Цеков: НЗОК е финансово стабилна 06.03 | 17:01

Здравната каса разполага с резерв от 269 милиона лева за непредвидени разходи

От Ивелина Георгиева

НЗОК разполага с резерв от 269 млн. лева, които може да бъде използван за непредвидени разходи в лечебно-диагностичния процес в здравната система. Това каза д-р Пламен Цеков, управител на Здравната каса (НЗОК) пред агенция "Фокус".

Той поясни, че бюджетът на НЗОК е фиксиран и няма как да бъде преразходван. В тази връзка Надзорният съвет на касата е заложил 5% бариера за преразход в болничната помощ.

"Бюджетът на НЗОК е по-голям със 70 млн. лв. спрямо миналата година. Имаме увеличение при първичната и специализираната извънболнична помощ с около 7 млн. във всяко едно от направленията", обясни Цеков.

Ръководството на касата е заложило значително увеличение на плащанията за медицинска помощ във връзка със системите за социална сигурност.

Това са средства за лечение на български граждани в чужбина, не само по спешност, но и планово лечение на такива диагнози, които в България не могат да намерят решение, посочи управителят на НЗОК.

Вече има включени 9 нови заболявания за хората, които ползват лекарствена терапия за домашно лечение, някои от които са редки и години наред болните не са получавали нищо за лечението си, обясни Пламен Цеков.

Той подчерта, че НЗОК е финансово стабилна. Освен това тя е отворена за диалог и конструктивни разговори.

Надзорният съвет на НЗОК вчера взе три решения. Първото касае направленията на фамилните лекари. Те ще могат да дават 10% над определените регулативни стандарти по тримесечие, без да искат разрешение от НЗОК.

Става въпрос за 10% над това, което е предвидено в параграфа за направления в бюджета на НЗОК за тази година, което е 10% повече над предвидените в него 178 млн. лв., каза д-р Пламен Цеков.

Второто решение засяга правилата за разпределение на средствата за болничната помощ.

"Старите правила бяха доста коментирани и внесоха известно объркване при изпълнителите на болнична помощ. С решението от вчера се връщаме към стария модел от 2012 година, т.е. лечебните заведения получават едно контролно число за цялата година, разпределено на тримесечия и на месеци, с определен обем", каза д-р Цеков.

По думите му този обем е глобален и не е разпределен по клинични пътеки и диагнози, както беше в новата методика. По този начин се дава възможност на управителите сами да определят как да изразходват тези средства и за какви диагнози.

Заложен е праг от 5%, който не може да бъде преразходван в рамките на годината.

Също така бюджетите ще бъдат преразглеждани и анализирани от Надзорния съвет на всяко тримесечие и при необходимост ще бъдат коригирани.

На всички болници ще бъдат изплатени надработените средства на 100% за месец декември 2012 г., увери Цеков.