По-безопасни ли са електронните цигари? 18.03 | 12:08

От това, което се знае до момента, по-скоро "да"

От Кирил Русев

Ако зададете този въпрос на някого, който търгува с електронни цигари, ще получите такъв отговор, че дори и въобще да не пушите, ще ви се прииска да започнете. Да, обаче едно време и конвенционалните цигари са се рекламирали като здравословно средство за отслабване и лек против болно гърло, а днес знаем, че причиняват рак.

Подобно на тях и електронните цигари съдържат никотин. Разликата е там, че при модерния вариант имаме изпаряване на никотинова течност чрез нагревател (пара), докато при конвенционалните цигари освобождаването на този наркотик става чрез горене (пушек). Тук се крие и основното предимство на електрониката - при нея липсват много от вторичните продукти на горенето като катрани, въглероден моноксид и други вредни химикали. Липсата на горене предопределя и сравнително ниския риск от възникването на пожари и изгаряния, а споделянето на изпаренията от цигарата с околните (т.нар. пасивно пушене) е редуцирано до минимум.

За сравнително краткия период на съществуване на електронните цигари (около шест години) са проведени и сравнително малко научни изследвания за тяхната безопасност. И докато би било наивно и прибързано да заключим, че те са безобидни, проведената досега изследователска работа подсказва, че те са значително по-безопасни от конвенционалните си аналози.

Проучването на електронните цигари до настоящия момент основно се фокусира върху два вида химикали - тютюн-специфични нитрозамини (т.нар. TSNAs, доказани карциногени) и диетилен гликол (DEG, силно токсични). Установено е, че съдържанието на TSNAs при тях е между 500 и 1400 пъти по-малко в сравнение с традиционните цигари, а наличието на DEG е идентифицирано само в един от 19-те разновидности на тествани пълнители.

Един обзор от 2010 година установява наличието само на "следи" от типичните за цигарения дим карциногени както в никотиновата течност, така и в парите на електронните цигари. Засега обаче няма установен безопасен минимум на карциногени, затова дори и следите се разглеждат като потенциално рискови.

Макар и не толкова вредно, колкото вдишването на дим, . Едно изследване установява, че в рамките само на пет минути то може затрудни дишането, а пропилен гликолът в никотиновата течност може да доведе до респираторни възпаления и да увеличи риска от астма.

Изследване на 35 никотинови течности с различен аромат открива, че някои от тях проявяват токсичност към човешки клетки, което се дължи основно на наличието на есенции. Друг тест открива, че самият атомайзер (нагряващият елемент) може да допринесе за замърсяването на парата с малки частици силикон и метали като калай, никел и хром. Девет от общо единайсет елемента, открити в парата на електронните цигари, са с еднаква или дори по-висока концентрация от тази в конвенционалния пушек, но изследването не коментира дали това би могло да доведе до здравословни усложнения от някакъв характер.

Когато говорим за електронни цигари обаче, не можем да се абстрахираме от техния основен ефект - способността им да елиминират или поне сериозно да редуцират тютюнопушенето, дори и сред хора, които не се опитват да се откажат от навика. Един екип от италиански учени набира група доброволци, ползващи електронни цигари, като целенасочено изключват онези от тях, които съзнателно се опитват да се откажат от тютюнопушенето. Въпреки това, в рамките на половин година 22 от 27-те участници намаляват консумацията си на конвенционални цигари поне наполовина, а 9 от тях направо спират да пушат.

Други изследвания откриват, че въпреки минималната доза никотин, която доставят, електронните цигари значително намаляват желанието за пушене. В сравнение с други популярни мерки като никотиновите лепенки, електронните цигари улесняват отказа от тютюнопушене, тъй като с тяхна помощ се съхраняват редица от "важните" за пушача ритуали. По мнение на колеги и познати пушачи, електронните цигари са приемлив заместител на "истинските" такива, въпреки че в напрегнати моменти нищо не може да се сравни с пушенето.

Предвид факта, че в световен план тютюнопушенето взима над 6 милиона жертви и това е един от най-упоритите навици (80 от "бившите" пушачи се връщат към пушенето в рамките на месец), вероятността електронните цигари да са по-вредни от конвенционалните е доста малка.

И все пак, докато не станем свидетели на първите изследвания на тяхното дългосрочно влияние върху човешкото здраве, не бихме могли да се изкажем по въпроса със сигурност. При всички положения тоталният отказ е най-доброто решение, но замяната на старомодните цигари с електронни такива засега изглежда като по-малкото зло.

Водещи

Най-четени