По-високи заплати за борещите се с африканската чума иска КНСБ 01.08 | 12:36
Възнаграждението на тези ветеринари е 700 до 1000 лева, трябва да е поне 1200, казва Пламен Димитров
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) ще настоява за 15-преоцентно увеличение на заплатата на ветеринарните лекари, работещи в областните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде БГНЕС.
Оказва се, че именно тези, които се борят на първа линия срещу разпространението на Африканската чума по свинете у нас, взимат начална работна заплата в размер на едва 700 лв. На някои места тя е малко по-висока и може да достигне 1000 лв., но от КНСБ са убедени, че трудовото възнаграждение на ветеринарните лекари трябва да бъде повишено до размер 1200 лв.
В БАБХ има общо 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. В страната обаче има и 914 частно практикуващи лекари, които според КНСБ, ако не в работата по огнищата, то поне могат да се включат в разяснителната кампания.
Пламен Димитров обяви още, че синдикатите ще настояват и държавата да предприеме конкретни мерки за възстановяването на фермите, засегнати от Африканската чума по свинете. Той отбеляза, че в свинепроизводството у нас са ангажирани няколко хиляди души, а в индустриалните ферми се отглеждат над половин милион свине.
"Много от работещите в сектора са осигурени за всички рискове и дори да закрият съответната ферма, могат да идат в Бюрото по труда. Какво се случва с нерегистрираните стопани, които не са осигурени? Те ще имат сериозни рискове”, отбеляза Пламен Димитров.
В брифинга взе участие и Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати от земеделието – ФНСЗ. Тя отбеляза, че Националната референтна лаборатория в страната е само една, която изпитва затруднения да обработва всички проби ежедневно. Според нея бюджетът на БАБХ също е хронично недофинансиран.
Освен на лекарите, синдикатите ще настояват за увеличение на заплатата на всички експерти в БАБХ, защото се оказва, че заради непривлекателността на професията, там има 70 свободни щатни бройки.
Водещи
-
Любомир Кючуков: Има реален шанс за спиране на войната в Украйна, но с неясноти относно мира
"Американската оценка е, че с напредване на времето условията за Украйна за приключване на...
22.11 | 12:00
-
Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават
Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река"
22.11 | 11:40
-
Манол Пейков: Новият държавен бюджет показва пълното овладяване на институциите
Той заяви още, че в бюджета основните средства отиват към силовите ведомства, които „пазят...
22.11 | 11:20
-
Авиоотрядът продаде VIP хеликоптера Ми-8 за 1,8 млн. лева
Машината бе наемана за екшън филми
22.11 | 11:00
Най-четени
-
Нов скок в цените на зеленчуците
Причината е в растящите разходи на оранжерийните производители
22.11 | 09:45
-
Валежи на югоизточните райони в страната
Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°, в югоизточните райони – до 22°, за София –...
22.11 | 09:00
-
ЕК ни дава на съд заради замърсяване на въздуха
Освен България Еврокомисията ще предяви иск и към Литва, Португалия и Швеция
22.11 | 10:20