По-високи заплати за здравните работници - само във финансово стабилни болници 18.07 | 13:15

Представители на работодатели и на синдикатите са постигнали споразумение за подписване на новия Колективен трудов договор

От Кремена Бедерева

Представители на работодатели и на синдикатите са постигнали споразумение за подписване на новия Колективен трудов договор (КТД) в системата на здравеопазването.

Това съобщиха от пресслужбата на Българската стопанска камара (БСК). Срещата е била късно снощи при министъра на здравеопазването Десислава Атанасова.

На срещата са участвали и зам.-министър Минчо Вичев, изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев, президентите на КНСБ – Пламен Димитров, и на КТ "Подкрепа" – Константин Тренчев, ръководителите на браншовите организации на работодателите и на работещите в сектор "Здравеопазване", както и експерти от Министерството на здравеопазването.

Относно увеличението на възнагражденията в системата на здравеопазването е било решено в КТД да бъде изрично записана клауза, съгласно която ръст в заплащането да се прилага само в здравни заведения, предварително доказали стабилно финансово състояние и липса на задължения.

Верификацията на данните за финансовото състояние ще осъществява председателят на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването зам.-министър Вичев. Здравните заведения, които не покриват изискванията за финансова стабилност, ще имат възможност да поискат прилагане на клаузите по договора при стабилизиране на финансовите си резултати.

Договорът ще бъде в сила от 1 януари 2013 г., като се очаква официално да бъде подписан идната седмица.

Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев обърна внимание на участниците в срещата, че съгласно българското и международното законодателство в сферата на трудово-правните отношения, страни по колективен трудов договор (КТД) могат да бъдат само работодателите и синдикатите от съответния сектор.

Националните организации на работодателите и на синдикатите, както и представителите на държавата могат да изпълняват само функции на гаранти и посредници при преговорите и сключването на КТД, но не и да са страни по него. Нещо повече, редица конвенции на Международната организация на труда (МОТ) не допускат намеса на държавата в колективното трудово договаряне – това е действие, което се санкционира строго.

Участниците в срещата възприеха положително аргументите на Данев и бе решено проектът на КТД да бъде преработен и синхронизиран с посочените по-горе правила на МОТ, като се предефинират страните по договора.

iNews припомня, че увеличение на минималните заплати в здравеопазването от 1 юли тази година  пропадна, след като работодатели и синдикати не се споразумяха по нов текст, внесен в последния момент от страна на работодателите.

Текстът гласи, че увеличение ще има, при условие, че се гарантира и осигури финансовата стабилност на лечебните заведения, които са и търговски дружества.

Вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов, който е и от надзорния съвет на НЗОК, посочи, че синдикатите няма как да гарантират финансовата стабилност, защото тя не зависи от тях.

Здравният министър Десислава Атанасова пък заяви, че няма да подпише, докато не се постигне съгласие между двете страни. Колективният трудов договор предвиждаше близо 12% увеличение на началните заплати на лекарите и 20 на сто за медицинските сестри.

Стигна се дори до момента, че синдикатите поискаха спешна среща с премиера Бойко Борисов заради създалата се кризисна ситуация с проваленото подписване на Колективния трудов договор в здравеопазването.

Водещи

Най-четени