Половин милион българи не знаят, че не могат да имат дете 03.10 | 17:18
Това сочат данните от проучване

Между 360 и 500 хиляди души у нас не знаят дали имат репродуктивен проблем, а в случай, че имат такъв - не са наясно към кого да се обърнат.
А повече от пет години минават преди двойките с репродуктивни проблеми да имат дете, това сочат данните от проучване, направено в периода 13 август - 2 септември, обхванало 1070 души.
То е инициирано от на Фондация "Искам бебе" и Сдружение "Зачатие" и е проведено в интернет.
53,6% от анкетираните имат репродуктивни проблеми в момента, като няма значение дали са мъже или жени.
Средната възраст, на която двойките разбират за проблема си, е 28,9 години, като почти 59% от тях са се сдобили с дете след инвитро процедура, 16% са се подложили на терапия, а 8,9% са разчитали на забременяване по естествен път.
Над 1%, което е около 30 хиляди души са опитвали да решат проблема си по пътя на самолечение, а 4% от запитаните са посочили като причина за репродуктивните си трудности психологически причини, допълва БТА.
Като положителен момент в проучването Радина Велчева от "Искам бебе" изтъкна, че над 90% от анкетираните, които в момента имат репродуктивни проблеми, знаят за Фонда за асистирана репродукция и биха се възползвали от него.
Фондацията ще настоява в Националната здравна стратегия да бъде включено възстановяването на кабинетите по стерилитет в болниците, тъй като близо 43% от анкетираните са отговорили, че наличието на такива специализирани кабинети в по-малките градове ще им спести много време и средства.
Водещи
-
Руски журналист и дисидент: Режимът на Путин ще се срути, гответе се за периода след него
На въпрос какво представлява "путинският ГУЛаг" той заяви, че това е описано много добре още в...
06.06 | 17:40
-
Прецедент в столичната история: Кметът Терзиев връща бюджета на София за преразглеждане
Столичният общински съвет гласува бюджета на Столична община вечерта на 29 май след...
06.06 | 17:20
-
Изпити по английски език и по физика за кандидат-студенти ще се състоят на 8 юни в Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Времетраенето е около 25 минути. Максималният брой точки е 15.
06.06 | 17:00
-
Напрежение в Народното събрание между депутати на "Величие" и "Възраждане"
По думите на Радостин Василев, около 20 души били обградили Ивелин Михайлов, опитвайки се да...
06.06 | 16:45
Най-четени
-
Борисов: Спирам да се занимавам с ПП
Борисов разказа, че се е видял „току що“ с комисаря за икономиката и производителността Валдис...
06.06 | 11:30
-
С еврото ще можете да си купите половин хляб повече
Демек с еврото, ще можете да си купите половин хляб повече."
06.06 | 10:30
-
Обрат в София! Нови маршрути ще имат едни от най-важните трамваи в столицата
Промяната е за 1 година.
06.06 | 12:45
-
Красимир Каракачанов: Време е България да върне задължителната военна служба
Предложението ми е срокът за наборната служба да е минимум 6 месеца за всички български...
06.06 | 12:00