Постоянно депресираните - с по-голям шанс за деменеция 04.05 | 12:45

Естеството на взаимовръзката още не е ясно

От Ани Романова

Хората над 54-годишна възраст, които страдат от постепенно влошаваща се депресия са изложени на по-голям риск да развият деменция. Това гласят резултатите от ново изследване, публикувано в специализираното издание Lancet Psychiatry, цитирано от сайта zdraven.bg.

По-непостоянните и епизодични депресивни състояния не представляват такава заплаха, смятат изследователите. Медицински изследвания и преди са показвали връзката между депресията и деменцията, но нейното естество все още не е ясно.

Някои хора изживяват моменти на депресия, докато при други състоянието се повтаря. В една част от случаите симптомите изчезват, но в други се влошават и се превръщат в хронични.

При изследването са анализирани данни на 3325 човека на над 55-годишна възраст в Холандия в рамките на 11-годишен период - от 1993 до 2004 година. Десет години по-късно участниците са потърсени отново.

В началото на изследването всички са имали симптоми на депресия, но никой деменция. В края 434 души са имали деменция, от които 348 са развили Алцхаймер.

Изследователите в последствие разделили участниците според вида депресивно състояние. В групата от 255 души, при които депресията се увеличава с времето, 55 развили деменция. Тези 22% са "значително повече" от съотношението в другите групи.

Според Световната Здравна Организация между 5 и 8% от хората над 60 години страдат от деменция.

Настоящото изследване показва, че развиващата се депресия на тази възраст може да бъде ранен симптом на деменция, а двете състояния е възможно да са свързани от сходни причини за възникването им.

 

 

Водещи

Най-четени