Починала жена дава шанс за живот на четирима души 10.08 | 20:01

Тя е донор на сърце, черен дроб и двата бъбрека

От Андриян Георгиев

Починала 58-годишна жена, чиито близки са дали съгласието си нейните органи да бъдат дарени, дава шанс за живот на четирима души, нуждаещи се от трансплантация, съобщават от Министерството на здравеопазването.

Жената е починала вчера (9 август) в областната болница във Велико Търново. Експлантирани са сърцето, черният дроб и двата бъбрека.

Сърдечната трансплантация е извършена тази нощ в УМБАЛ "Св. Екатерина” от екипа на проф. д-р Генчо Начев. Реципиентът е 28-годишен мъж. По същото време във Военномедицинска академия е извършена трансплантация на черен дроб от екипа на проф. д-р Никола Владов. Реципиент е 46- годишен мъж.

Двете операции са преминали успешно и в момента пациентите са в реанимация.

По-късно днес предстоят трансплантациите на двата бъбрека. Те ще бъдат извършени в УМБАЛ "Александровска” от екипа на проф. д-р Петър Панчев. След проведените имунологични изследвания комисия е определила за реципиенти двама 46-годишни мъже.

Водещи

Най-четени