Почти всички българи имат кариес 08.11 | 15:27
На всяко четвърто дете е ваден постоянен зъб

98,3% от българите страдат от кариес. Всеки втори българин пък има поне един изваден постоянен зъб. Това сочи проучване на представители на Зъболекарския съюз за денталното здраве у нас, представено от председателя на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов на кръгла маса за националната програма за профилактика на оралното здраве на децата.
Българите не знаят кога, как и колко дълго да си мият зъбите и това е осдновната причина за високия процент на кариесите, коментира д-р Николай Шарков, координатор на програмата за профилактика.
Всяко четвърто дете до 18 години пък има изваден постоянен зъб като през миналата година постоянно извадените зъби на деца са около седем хиляди, информира БНР.
Не повече от 20% от децата всяка година ползват правото си на платени от здравната каса зъболекарски услуги.
В края на ноември изтича срокът, в който на децата между шест и девет години безплатно могат да се поставят силанти. Това е специален материал, който предпазва все още недозрелите детски зъби от влиянието на киселините в устата и вредните храни.
Водещи
-
Служители на СДВР иззеха близо половин килограм различни наркотици и голяма сума пари при специализирана полицейска операция
При операцията служители от сектор "Наркотици" при СДВР задържаха жената пред дома ѝ.
01.08 | 14:30
-
БАБХ установи огнище на заболяването Син език в село Ново село
Последният случай на Син език, но серотип 4, в страната е установен през 2021 г. при телета в...
01.08 | 13:59
-
Плевен отново е на воден режим, макар и доста по-облекчен от миналото лято
Такъв от няколко дни е въведен и в община Ловеч. Засегнати са и селата.
01.08 | 13:45
-
Внимание, шофьори: Временно затруднения при покупка на винетки и маршрутни карти
Междувременно министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов прогнозира,...
01.08 | 13:30
Най-четени
-
Започва Богородичният пост - един от четирите многодневни периоди на въздържание в православния календар
Богородичен параклис
01.08 | 09:15
-
Митко Павлов написа хаплив коментар за Димо Алексиев, Ралица Паскалева му отговори
Ралица Паскалева по-късно изясни в коментар, че не оправдава действията на Алексиев, а...
01.08 | 11:59
-
Киселова: Опозицията търси начин за консолидация
"Темата а КПК минава от едната крайност в другата, от това да изберем най-читавите хора до...
01.08 | 11:30
-
Годжи: Слави Трифонов спаси малкия ми син!
Годжи разказва как записването му в музикалното училище в Плевен изцяло преобръща живота му.
01.08 | 12:15