Превенцията на наркотиците - внимателна и качествена 27.10 | 14:01

Това посъветва Йоханес Самуелсон от норвежкия клон на "Феникс"

От iNews.bg

Превенция на наркотичните вещества трябва да се прави, но тя трябва да бъде изключително обмислена и качествена.

Това е основният съвет, който отправи специалистът от норвежкия клон на "Феникс" Йоханес Самуелсон към участниците в конференция, посветена на ефективността на модела на терапевтичната общност, която се състоя вчера в София.

Всички листовки, брошури, както и разговорите с подрастващото поколение трябва да бъдат внимателно и добре обмислени, тъй като могат всъщност да постигнат противоположен ефект. Например, разказите на полицай и бивш наркоман пред ученици може всъщност да бъдат възприети и като пример за подражание, като модел, който да бъде следван от подрастващите.

Йоханес Самуелсон разказа и случай с брошури, раздавани през 90-те години в Швеция, в които се заявява, че редовната употреба на марихуана води до употребата на хероин и краят на тази верига е смърт.

Заради прекомерното плашене, тези брошури не са имали ефект, тъй като самите младежи, основно от рисковите групи, имат пред очите си обратни примери – техни приятели използват марихуана и са живи.

Реално най-голямо въздействие е имала една брошура от кампанията, насочена към хомосексуални младежи, в която са били описани реалистично краткосрочните положителни ефекти на наркотиците и последващите негативни влияния в дългосрочен план. Самата брошура е била приета всъщност негативно и то най-вече от медиите, които са разтълкували съдържанието ѝ като реклама на наркотиците.

Но точно тази брошура се оказала най-успешната за превенция, обясни Самуелсон и посъветва българските организации и власти много внимателно да подберат съдържанието на кампаниите, които организират, и да съобразят качеството и насочеността му спрямо спецификата на българските условия.

Терапевтичната общност "Феникс" има вече 10-годишна практика у нас, а терапевтичният дом се намира в община Годеч, село Бракьовци. Директорът на организацията доктор Петър Василев обясни, че първият етап при работата със зависими хора е промяна на поведението и самосъзнанието и най-вече осъзнаване на проблема.

До този момент през програмата на организацията са преминали над 200 младежи, като при 67% от тях няма рецидиви и имат успешно социално включване.

След престоя в терапевтичната общност изключително важна стъпка е проверката и прилагането на научените умения в реалния живот. Вече бившите зависими трябва сами да се интегрират в нормална социална среда чрез работа, стажове и обучения.

Организацията "Феникс" предлага контакт и подкрепа за преминалите през терапевтичната общност години, след като те вече са отказали наркотиците и са напуснали дома в Бракьовци.

В самата организация са срещали неведнъж трудности с установяването на общността в населено място, като в началото има сериозен отпор сред населението. Постепенно и то най-вече с разговори с местните, съпротивата и отхвърлянето са преодолени.

В момента в Бракьовци терапевтичната общност е приета и отношенията в селото са напълно нормални, изрази задоволството си доктор Василев.

На конференцията бяха изнесени и стряскащи данни за увеличаването на броя на българите, които използват наркотици. Около 30 хиляди са редовно употребяващите хероин. 11 хиляди души употребяват амфетамини и екстази. Това са данните на официалната статистика.

По неофициална информация обаче бройката им е три пъти по-голяма и достига до 47 хиляди зависими и 100 хиляди души, които употребяват наркотици.

80% от тях са хора на възраст до 29 години, а само 1,4% от всички са заявили желание да се подложат на някакъв вид лечение.