Препарат открива ебола за 15 минути 01.04 | 12:15
Изобретението е на японската компания Denka Seiken и университета на Хокайдо

Препарат, разработен от японската компания Denka Seiken и учени от университета на Хокайдо, е способен да открие вируса ебола за 15 минути.
Той е създаден въз основа на препарат за диагностика на грип, който компанията пуска на пазара. Диагностичният комплект с препарата се събира в дланта, лесно се пренася и не изисква източник на захранване.
Учените от центъра за изследване на зоонозни инфекции към университета на Хокайдо са провели успешни изпитания на препарата върху кръвен серум на маймуни, заразени с вируса ебола. В близко време той ще премине проверка на човешки серум. Изследователите смятат, че ранната диагностика ще помогне разпространението на вируса да се предотврати.
"Определянето на инфекцията на ранен етап ще позволи по-бързо да се пристъпи към лечение и да се предотврати разпространението на заболяването. Ние ще продължим изследванията, за да може колкото се може по-бързо да започнем широкото приложение на препарата", казва проф. Аято Такаду, цитиран от агенция Киодо.
Сега диагностиката на вируса ебола в съвременни лаборатории отнема поне няколко часа. По последни данни на СЗО 25 000 души са били заразени от ебола по цял свят, като 10 000 от тях са починали.
Огнището на хеморагичната треска избухна в Западна Африка през февруари 2014 година. Най-много от вируса пострадаха Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. В последно време случаите на нови заболели в редица региони значително са намалели, което позволява да се говори, че епидемията е започнала да утихва.
Водещи
-
Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София
Той е издирван за убийство, твърдят медиите в Подгорица
15.04 | 17:00
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Турция арестува над 230 души за трафик на наркотици
Десетима от заподозрените са издирвани с червени бюлетини на Интерпол
15.04 | 16:30
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Шишков: Липсват 1000 км магистрали
Защо не се правят основни ремонти на опасните отсечки. На магистралата до морето отново всичко...
15.04 | 10:16
-
Цените на имотите скочиха с над 160% за девет години
Стара Загора се нарежда на пето място със 115% поскъпване, като при този град се наблюдава...
15.04 | 10:45