Променливото време ни поваля на легло. Летният грип е тук 17.08 | 10:00

Опасен вирус удря внезапно заради рязката смяна на времето

От Цанка Донкова

Тази година времето тотално се обърка. Седмици със слънце и високи температури се сменяха с такива с дъжд и гръмотевици, а след това отново живачният стълб в термометрите сочеше рекордни жеги. Цялата тази "какафония" с климата освен, че обърка на доста хора лятната почивка, но и повлиява на здравословното ни състояние.

Заради рязката смяна на времето – от прохладно и дъждовно до пек и жега върлува опасен вирус. Ако се заразите, за дни ще вдигнете висока температура и сте приковани на легло. "Той е от типа на ентеровирусите и риновирусите, срещу които няма създадени ваксини, тъй като се променят твърде бързо", съобщават вирусолози.

Заразата, която докторите вписват като традиционно остро респираторно заболяване, докарва тежка гнойна ангина, която, ако не се лекува навреме, може да провокира и пневмонии.

265 случая на поразени от вируса отбелязва Районната здравна инспекция София-град, 25 са били регистрираните в София-област само за пет дни. По мнението на специалистите, засегнатите от заболяването са десетократно повече. Малцина обаче ходят на лекар и се лекуват на крак като прибягват при джипито само в краен случай, допълва в. "Монитор".

Летният грип, както популярно го наричат хората, започва внезапно с втрисане, висока температура, болки в мускулите, а при някои хора и с хрема. Към втория-третия ден се появява гнойната ангина.

В едни случаи се появява обрив по тялото и лицето заради специфични антитела, а в други повръщане, придружено от диария. Лечението продължава около седмица, като човек трябва да мине предимно на растителна диета.

Добрата лична хигиена може да ни предпази от летните зарази. Избягвайте храните, продавани на открито, които не се съхраняват в хладилни камери.

Много лекари и педиатри препоръчват да се вземат пробиотици, които подсилват имунната система и правят организма устойчив на вирусни зарази. Те помагат и когато човек вече е болен, тъй като съдействат за по-бързото възстановяване на стомашно-чревната флора.

Освен ентеро- и риновирусите, които поболяват наред, конюнктивит с тежки очни възпаления върлува това лято по морето. Той се причинява най-вече от водата в басейните, предупреди националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев. Заразата се лекува с капки, предписвани от очен лекар. Ако не се вземат мерки, конюнктивитът може да се проточи със седмици, като в някои случаи предизвиква ечемик и дори циреи, предупреди лекарят.

Водещи