Протеин спира развитието на Алцхаймер 20.04 | 12:07

Това е пробив в лечението на тежкото заболяване, смятат учени

От iNews.bg

Учени от университета на Глазгоу и Хонкконгския университет за наука и технологии са открили протеин, който прави обратими симптомите на болестта на Алцхаймер при мишки, пише в. "Дейли експрес", цитиран от БГНЕС.

Изследването е окачествено като пробив в медицината. Сега учените се надяват, че в бъдеще то може да е приложимо при хора и да доведе до лечение на прогресивното заболяване. Болестта на Алцхаймер нарушава способностите за мислене, запаметяване и концентрация и предизвиква загуба на паметта. На този етап няма ефективно лечение за болестта на Алцхаймер - най-разпространената форма на деменция.

кспертите прогнозират, че в резултат на застаряването на населението към 2030 г. глобалният брой на болните от Алцхаймер ще достигне 65 милиона души. В експерименти с мишки изследователите са открили протеин, наречен IL-33, който е в състояние да направи обратими симптомите и отслабването на когнитивните функции. Авторите на изследването обясняват, че протеинът IL-33 се произвежда от различни клетъчни типове в тялото и в частност изобилства в централната нервна система. Изследователите са установили, че инжектирането му в мишки със заболяване, наподобяващо болестта на Алцхаймер, води до бързо подобряване на когнитивните им функции. 

Учените смятат, че протеинът IL-33 действа, като кара имунните клетки в мозъка да обграждат и атакуват характерните за болестта на Алцхаймер амилоидни плаки, намалявайки броя и размера им. Освен това белтъкът възпрепятства възпалителните процеси в мозъчната тъкан, които водят до формирането на въпросните плаки. Предишни проучвания са показали, че в мозъците на болни от Алцхаймер пациенти се съдържа по-малко протеин IL-33, отколкото в тези на здрави индивиди.

 

 

Водещи

Най-четени