Проф. Витанов: До 10-ина дни ще отчитаме повече излекувани от заразени 26.11 | 19:54
Отшумяване на епидемията обаче скоро няма да видим, казва математикът на Щаба
Броят на излекуваните скоро ще надмине този на новозаразените. Това прогнозират от Националния оперативен щаб (НОЩ) пред НОВА телевизия.
Според математика Николай Витанов е напълно възможно до 10-тина дни броят на оздравелите да е по-голям от този на новозаразените. Той дори заговори за край на здравната криза в ранната пролет.
За големия брой оздравели с COVID през последните 2 дни има обяснение, категоричен е математикът на Щаба.
"Рекордът се дължи на големия брой заболели преди 20 дни. Сега голяма част от тези хора се излекуват. Тенденцията е такава, че броят ще продължи да се увеличава. И ако продължи така, до 10-тина дни ще надмине и броя на новите случаи”, смята проф. Витанов.
За да се случи това трябва да помогнат и новото частично затваряне, което влиза в сила от утре вечерта. Но за отшумяване още е рано.
"Отшумяване на пандемията скоро няма да има. По време на коледните празници и Нова година се очаква случаите да се поувеличат и по Ивановден пак ще се тръгне нагоре. След януари, февруари, вече през март полекичка ще тръгнем отново надолу, вече ще има и ваксина. През април-май месец вървим към отшумяването”, заяви проф. Витанов.
Междувременно натискът върху здравната система леко е отслабнал. Но цената на кризата остава изключително висока. За по-малко от два месеца у нас са починали 28 медицински лица с COVID. Това прави нов смъртен случай през ден. Страхът вече обхвана и ДКЦ-тата. В 11-то например от месец насам имат 2-ма лекари, излезли по собствено желание в неплатен отпуск. А екипите от COVID-кабинетите признаха, че са преуморени.
Проверка на NOVA показва, че средно 30% от пробите в COVID-зоните се оказват положителни. Част от тях не влизат автоматично в системата, защото не са PCR.
Водещи
-
Румен Петков: Няма как всички да са доволни от един бюджет
Да окупираш парламента в почивния му ден е като да превземеш банята в Плевен, която е...
22.11 | 14:30
-
Анна-Мария Конова и Атанас Пеканов гушнаха първото си бебе
То е проплакало навръх Въведение Богородично - 21 ноември
22.11 | 14:00
-
Орбан: Следващите седмици са критични за мира в Украйна
Смятам, че настъпи повратна точка и следващите две-три седмици ще бъдат изключително важни,...
22.11 | 13:40
-
Русия: Планът на САЩ има за цел да спре загубите на територии от Украйна
"Наблюдавайте внимателно тези, които го атакуват и как те се облагодетелстват от една...
22.11 | 13:20
Най-четени
-
Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават
Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река"
22.11 | 11:40
-
Авиоотрядът продаде VIP хеликоптера Ми-8 за 1,8 млн. лева
Машината бе наемана за екшън филми
22.11 | 11:00
-
ЕК ни дава на съд заради замърсяване на въздуха
Освен България Еврокомисията ще предяви иск и към Литва, Португалия и Швеция
22.11 | 10:20
-
Нов скок в цените на зеленчуците
Причината е в растящите разходи на оранжерийните производители
22.11 | 09:45