Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа се очаква в края на януари 05.01 | 10:40
По думите му в Румъния има голямо увеличение на случаите

"През декември имахме по-малко разпространение на респираторните инфекции, очакваме сега едно увеличение. В Румъния има много увеличение на случаите на грип. Най-бързо се разпространява грипът в Русия, Молдова и Румъния и може би ще дойде и нашият ред".
Това заяви проф. Тодор Кантарджиев в ефира на bTV.
"Пикът се очаква или края на януари, както е обикновено, или началото на февруари. Какво значи пик? Това е периодът, когато за най-кратко време има най-много случаи. Очаква се две седмици след този пик случаите да намаляват", допълни той.
По думите му можем да разпознаем грипът най-вече по краткия инкубационен период.
"Като се разболееш се проявява до 24-тия час. Може и на четвъртия ден, но много рядко. Симптомите са висока температура, дразнене в гърлото, болки в мускулите и ставите, не ти се става от леглото", обясни професорът.
"Ако веднага се вземе противогрипен препарат, изписан от доктор, то още на другия ден симптомите рязко намаляват. Иначе с претенции за противогрипност има много лекрства", каза той.
Според него трябва да се консумират повече домашно приготвени храни.
"Умните хора консумират туршия, кисело зеле. Това са най-добрите традиции на нашата национална кухня, които са ни пазили с векове. Ако имаме възможност, е хубаво да консумираме и плодове. Хубаво е да се взима и витамин Д, но не в големи количества и с прекъсвания, защото иначе натоварваме черния дроб", заяви професорът.
Водещи
-
Путин създава буферна зона по границата с Украйна
„Одобрихме създаването на необходима буферна зона за сигурност по нашите граници. Въоръжените...
22.05 | 20:40
-
Столична община наложи глоби в размер на над 164 000 лв. на двете сметопочистващи фирми
От Столична община припомнят, че през 2023 г. общият размер на санкциите, наложени на всички...
22.05 | 20:20
-
Димитър Ганев от Тренд: Целта на Румен Радев с референдума е по-дългосрочна
Инфлацията и високите цени са най-големият проблем за хората в последните месеци. Да не...
22.05 | 19:59
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
Политолог: Румен Радев закъсна с правене на партия
Любомир Стефанов смята, че КС ще потвърди решението на Наталия Киселова за отхвърляне искането...
22.05 | 14:40