Проф. Мурджева обясни колко време трае имунитетът след ваксинация и кога да бием трета доза 15.10 | 16:30
Нашите данни сочат, че най-добрият имунен отговор е преболедувал и ваксиниран - тези хора имат по-добра защита от само преболедувалите или пък само ваксинираните, поясни имуноложката, която е и ректор на МУ-Пловдив

"Няма никакво съмнение в ефективността на ваксините срещу Делта варианта на коронавируса, макар че тази ефективност е намалена. Няма и никакви съмнения в надеждността и ефективността на четирите одобрени за използване в ЕС и в България ваксини срещу Covid-19", посочи пред БНР проф. Мариана Мурджева, клиничен имунолог и ректор на Медицинския университет-Пловдив.
Според проф. Мурджева периодът на изчакване за ваксиниране след преболедуване e най-рано след шест месеца:
"Това е експертното мнение на Консултативния съвет по ваксинопрофилактика. Има безспорни научни доказателства, че при повечето хора след преболедуване се образуват специфични антитела и имунни клетки срещу вируса, които траят дори повече от 6 месеца.
Но дори да се ваксинират хората след 3 месеца, това не е проблем. Нашите данни сочат, че най-добрият имунен отговор е преболедувал и ваксиниран - тези хора имат по-добра защита от само преболедувалите или пък само ваксинираните", поясни още имунологът.
Според проф. Мурджева третата бустерна доза се поставя също 6 месеца след втората доза, но при хора със силно отслабена имунна система (СПИН, онкоболни, транплантирани, на хемодиализа, на кортикостероидна терапия).
При хора, които не са образували антитела, третата доза може да се постави след 28-ия ден след завършване на двете дози от РНК - ваксини - те също могат да си поставят, без да чакат. Това са ясните препоръки на Експертния консултативен съвет по ваксинопрофилактика, базирани на решенията на Европейската и Американската агенция по лекарствата.
Трайността на ефекта от ваксините е 6 месеца. Препоръките са при тези хора с отслабен имунитет след 6 месеца да се постави третата доза", каза още проф. Мурджева.
Проф. Мурджева уточни, че при преболедувалите хора с висок процент на антитела за неутрализация на вируса - те може да са спокойни, че са защитени и могат да не бързат да се ваксинират. Но това е специфичен тест, който се прави от не много лаборатории.
Водещи
-
Налагат санкции на персонала на столична детска градина заради бягството на две деца
В понеделник момче на 5 г. и момиче на 7 г. избягаха от ДГ „Звънче“ и бяха открити от...
22.07 | 10:30
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
Инициативата "Правосъдие за всеки" организира протест под надслов "Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!"
"Устоите на демокрацията са застрашени, а правосъдието е стъпкано и навряно в ъгъла. Без...
22.07 | 09:45
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Броят на пенсионерите се увеличи с над 12 хиляди души спрямо миналата година
Най-голям дял в разходите заемат пенсиите с 11,524 милиарда лева
22.07 | 09:15
-
Жегите хподължават и днес, от 37° до 42°С в страната
Само на морето ще е по-поносимо - 30 - 33 градуса
22.07 | 08:00