Проф. Радка Аргирова: Намираме се в епидемия на неваксинираните 11.09 | 10:44

Намираме се във времето на епидемията на неваксинираните. Това обясни проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология. Хората, които се разболяват и постъпват в отделенията, са неваксинирани, подчерта професорът.
В нашата болница при разкритите нови отделения за ковид и реанимация, над 95% от постъпилите, не са ваксинирани. Много е важно да знаем, че ако процентът на ваксинираните беше по-голям, много по-малко щяха да бъдат застрашените хора от заболяване и от опасните страшни, понякога фатални ефекти на инфекцията.
Засега всички нови щамове могат да бъдат овладяни от сегашната ваксина, категорична бе проф. Аргирова пред БНТ. По думите й, възможно е във всеки един цикъл от размножаването на вируса да се получат мутанти, големият проблем е кои от тях остават и оцеляват след това.
Ваксините, с които разполагаме в момента, е доказано, че са ефективни срещу въпросните варианти, обясни ученият. Появяват се обаче нови варианти, които успяват да намерят своя вирусен фитнес - тоест, добри условия да се размножават.
У нас в момента доминира индийският вариант, той е при над 70% от изолатите и срещу него ваксината е ефективна, допълни проф. Аргирова.
Тя обаче предупреди, че тези мутации и варианти ще продължават.
Само да не стигнем до там да създаде вируса такъв вариант и мутант, който изобщо да не се повлиява от ваксините, тоест говорим за нов щам. Тогава ваксините ще станат неефективни и ще трябва да използваме нови, предупреди проф. Аргирова.
Водещи
-
Румен Радев: Вчера предложих референдум, а не партия
Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на...
10.05 | 14:00
-
Нов закон предлага затвор за нарушители с кемпери и каравани в Гърция
Промените се прилагат вече, има и глобени
10.05 | 13:40
-
Родопското село Забърдо с поздравления от САЩ заради песента за Доналд Тръмп
Автор на песента е кметът
10.05 | 13:20
Най-четени
-
Доц. Цеков: Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно
Докторът по конституционно право обясни защо у нас не може да бъде проведен такъв референдум
10.05 | 11:00
-
Бойко Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев (ВИДЕО)
НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум, подчерта лидерът на ГЕРБ
10.05 | 12:00
-
Крум Зарков подава оставка като секретар по правните въпроси на президента
Това обяви късно снощи самият той
10.05 | 10:40