Ракът на гърдата не означава задължително по-кратък живот 15.03 | 12:44
Жените с ранен стадий на рак на гърдата имат шанса да живеят колкото връстниците си, които не са болни

Ново проучване установи, че възрастните жени, които са диагностицирани с по-ранен стадий на рак на гърдата, може да очакват да живеят толкова дълго, колкото връстниците си, които нямат болестта, съобщава Ройтерс.
"Това е много окуражаващо съобщение", отбелязва д-р Елена Елкин, изследовател на рака на гърдата в Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, която не участва в изследването. "При повечето случаи на рак на гърдата, които откриваме, образуванията са много малки и са диагностицирани в ранен стадий. Освен това при възрастните жени те са доброкачествени."
Само в САЩ на година са диагностицирани по повече от 200 000 жени с рак на гърдата, като рискът от заболяване се увеличава с възрастта.
Въпреки това в медицинските среди продължават дебатите за това дали рутинната проверка на някои видове рак наистина може да помогне за по-ранното установяване на болестта и съответно удължаване на живота, особено при по-възрастните хора, при които има рискове и от други здравни проблеми.
В настоящото изследване учените сравнили продължителността на живота и причините за смъртността при жените над 67 години, които били диагностицирани с рак на гърдата, и тези на жени без въпросното заболяване.
Изследователският екип изследвал почти 65 000 по-възрастни жени, които имали рак на гърдата в различен етап и за сравнение събрал информация от около 170 000 жени на същата възраст, които не страдали от болестта. Проследяването на състоянието на жените от двете групи продължило средно по 8 години, така че да бъде установено колко от тях умират скоро и каква е причината за смъртта им.
Оказало се, че жените, които имали най-ранния стадий на рак на гърдата и рак от първа степен, е също толкова вероятно да оцелеят до края на изследването, колкото и жените, които никога не са имали рак.
89% от жените над 80 под години оцелели пет години след диагностицирането на рак на гърдата, а 87% - след като били диагностицирани с рак от първа степен. 70% от жените на 80 и повече години оцелели пет години, след като получили диагнозата си, сравнено с 66% от тези, които били с рак от първа степен.
Между 6 и 8% от жените с ранна форма на рак починали в рамките на 5 г. след диагностицирането си, като болестите на сърцето били най-честата причина за смъртта им.
Шансовете за оцеляване били по-високи при жените с ранна форма на рак на гърдата, ако те се били подложили на мастектомия или операция и химиотерапия едновременно.
По-възрастните жени, които имали втора степен на рак, не живели толкова дълго, колкото тези без рак. При тях шансът да оцелят в в периода на изследването е 1,5 пъти по-малък в сравнение с жените без рак на гърдата.
Водещи
-
Никола Цолов спечели спринта за Голямата награда на Бахрейн във Формула 3
18-годишният пилот на Кампос Рейсинг трябваше да се справя не само с огромната конкуренция, но...
12.04 | 16:20
-
Fitch потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до...
12.04 | 16:00
-
Михаил Крутихин: Путин не може да бъде принуден да прекрати войната чрез икономически лостове
Единственото, което може да спре поевтиняването на петрола и да стимулира поскъпването му, е...
12.04 | 15:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40