Решено: Режат цените на клинични пътеки при преразход на болниците 28.02 | 17:42

Лекарите и НЗОК договориха по-гъвкави бюджети за лечебните заведения

От iNews.bg

Болниците ще работят с по-гъвкави финансови лимити, а касата ще плаща по-добре на лекарите за някои прегледи в извънболничната помощ. Цените на клиничните пътеки обаче се запазват, като могат да бъдат коригирани само надолу, ако се стигне до драстичен преразход в болничните бюджети. Това са част от условията, договорени между Българския лекарски съюз (БЛС) и Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) в Националния рамков договор за 2017 г. Той беше подписан днес в Министерството на здравеопазването.

Служебният здравен министър д-р Илко Семерджиев коментира при подписването, че е положен колосален труд от преговарящите. Той изрази задоволството си, че е "избегнат административно-командният модел и се е върнало договорното начало". Коментарът му бе по повод провала на рамковия договор за 2016 г., след като лекарите бойкотираха предшественика му д-р Петър Москов в знак на протест срещу въвеждането на пръстовия идентификатор за регистрация в болниците, твърдите бюджетни лимити и отказа на касата да плаща на болниците при надхвърлянето им.

1868516

Сега касата и лекарите се договориха за гъвкави тримесечни бюджети за лечебните заведения. Общият бюджет, на който болниците ще разчитат тази година, възлиза на 1,613 млрд. лв., колкото те са получили от НЗОК и през миналата година. Общият месечен бюджет на болниците ще е между 133 и 137 млн. лв., като се залага 3% буфер, в рамките на който здравните заведения ще могат да ги надскачат.

Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев обясни, че така на практика болниците ще работят без лимити, а ако се надвиши максималният бюджет от 137 млн. лв., цените на клиничните пътеки, довели до преразхода, ще подлежат на предоговаряне в посока намаляване.

Управителят на касата Глинка Комитов не е притеснен, че по-либералните правила за плащане на болниците могат да доведат до голям преразход на средства в касата. "Едно от най-големите постижения в Националния рамков договор е това, че за първи път от 18 години се постигна договореност с БЛС за самоконтрол", пдчерта Комитов. По думите му ще е по-лесно заедно с БЛС да се овладява дефицитът на НЗОК, ако се очертае такъв.

В извънболничната помощ пък са договорени повече прегледи при лекар-специалист. Касата ще плаща за диспансерен преглед 12 вместо досегашните 9 лв., а за първичния преглед - 20 лв. вместо 19 ллв. Досегашната такса от 5 лв. за медицинската експертиза (ЛКК) става 7 лв., а първичният преглед за физиотерапия - от 5 лева се повишава на 7 лв.

Водещи

Най-четени