Родители и организации срещу ограниченията за лечение на деца в чужбина 08.03 | 20:51

Те поискаха още и премахване на ДДС върху дарителските SMS-и

От Ивелина Георгиева

Родители и неправителствени организации поискаха да се премахне ограничението от 180 хил. лева за лечение на болни деца в чужбина. Те са изпратили писмо до премиера Борисов, в което го питат на колко оценява детския живот.

Освен до премиера писмото е изпратено още до финансовия министър Симеон Дянков и здравния министър Стефан Константинов. В документа те определят лимита от 180 хил. лева като "необоснован, дискриминиращ и нехуманен".

Стана ясно още, че неправителствените организации вече са подали жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу постановлението, с което е било въведено ограничението от 180 хил. лева на дете в рамките на календарна година.

Официалният повод за острата реакция на организациите е смъртта на 6-месечната Мерве Джебир. След установяване на тежко заболяване лекарите у нас препоръчаха на Мерве спешна костно-мозъчна трансплантация в чужбина.

Администрацията и общественият съвет на фонда решават в 5-дневен срок да отпуснат парите, но още три седмици са били необходими, за да могат с общи усилия родителите и дарителите да съберат недостигащата сума от 32 хил. лева. Това закъснение се оказва фатално за малката Мерве Джебир.

От момента на въвеждане на лимита през юли миналата година до днес 3 деца са били поставени в риск заради необходимост да се провеждат дарителски кампании – Силвия на 8 месеца, Влади на 4 годинки и Мерве на 6 месеца. И ако в първите два случая дарителите бяха по-бързи от болестта, то малката Мерве и родителите ѝ нямаха този късмет, коментираха от организацията "Спаси, дари на...".

Всички болници в Европа искат пълната сума авансово, а в повечето случаи няма как да се реагира толкова бързо, посочи Краси Величкова от Български дарителски форум.

Тук става въпрос за чиновническо недомислие, заяви Христо Попов, баща на дете, болно от таласемия и нуждаещо се от костно-мозъчна трансплантация. Той допълни, че не може с бакалски сметки да се оценява човешкото здраве.

Проблемът с фонда може да има едно лесно решение и то е той да премине към НЗОК, смята Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата на пациентите в здравеопазването.

Според организациите и родителите лимитът нарушава гарантирания по Конституция достъп до здравеопазване и противоречи на редица международни документи, като Конвенцията за правата на детето и Европейската харта за правата на пациента.

Лимитът няма финансово основание, тъй като за 8 месеца от 3 скъпи случая заради лимита Фондът е спестил 105 хил. лева, или едва около 1% от отпуснатите през 2011 г. средства за лечение на деца.

Сметките показват, че определеният за 2012 г. бюджет от 5,4 млн. лева ще бъде изчерпан в средата на годината, без значение има или не лимит на отпусканите средства, заяви Йордан Петров от организацията "Спаси, дари на..".

"Бюджетът на фонда свършва, а децата остават без лечение", коментира той.

Родителите и неправителствените организации се обявиха и за премахването на ДДС от дарителските SMS-и. Вече пет години има обещания в тази насока, но то не се премахва, възмутиха се те.

Около 3 млн. лева на година се събират от SMS-те, а 600 хил. лева е печалбата от ДДС, която Дянков си събира, посочи Йордан Петров.

Водещи

Най-четени