Ръст на случаите на скарлатина и варицела отчитат здравните експерти 17.03 | 08:45
По-често боледуващите са във възрастовия диапазон 5 - 12 години
Ръст на случаите на скарлатина и варицела отчитат здравните експерти, а директори на училища в столицата сигнализират, че освен болни ученици, имат и болни учители.
"Голям е броят, който наблюдаваме в момента - и на варицела, и на стрептококов фарингит и скарлатина. Вероятната причина е, че по време на пандемията децата и възрастните бяха изолирани и до някаква степен това понижи имунитета”, каза педиатърът от ДКЦ "Вита” д-р Кристин Генкова.
По-често боледуващите са във възрастовия диапазон 5 - 12 години. При съмнения, медикът препоръча консултацията с педиатър или общопрактикуващ лекар. Д-р Генкова обясни и разликата между варицелата и стрептококовия фарингит: "Варицелата е вирусно заболяване, а стрептококовият фарингит се причинява от бактерии”.
Скарлатината, посочи педиатърът, протича с обрив, но е възможно да има само тонзилит. При варицелата почти винаги пък има обрив. "И двете са доста заразни, но варицелата малко повече. Едно дете може да зарази други около десет души край себе си”, коментира още д-р Генкова.
Водещи
-
58% от левовете вече са изтеглени от обращение
17.01 | 16:18
-
Франция напуска НАТО? 2
17.01 | 15:59
-
Огнян Минчев: Логично е да се излъчи европейски представител за разговор с Москва
Едва ли има еднозначен отговор на въпроса, за какво му е на Тръмп Гренландия всъщност,...
17.01 | 15:30
-
Нана Гладуиш за трети път е диагностицирана с рак, този път на кожата
За това сподели самата тя
17.01 | 15:00
Най-четени
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00
-
Все повече българи напускат Великобритания
Около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Острова през последната година
17.01 | 11:40