Световен ден за борба с рака 04.02 | 11:49
Всеки пети смъртен случай в наши дни е заради онкологично заболяване
Световният ден за борба с рака е глобално събитие, което отбелязваме всяка година на 4 февруари. На този ден се обединяваме в опит да бъдат спасени милиони животи чрез повишаване познанието за болестта, припомня БГНЕС. Защо Световният ден за борба с рака е толкова важен? Защото епидемията от рак е глобална и се развива бързо.
Всяка година новооткритите случаи надхвърлят значително 30 000. Най-голям дял от тях заемат следните локализации – на гърдата, на белия дроб и трахеята, на простатата, дебелото черво и матката. Злокачествените заболявания са значим проблем на съвременното ни общество, при които продължават нарастващите тенденции в световен мащаб.
Според данни на Световната здравна организация /СЗО/ ракът е водеща причина за смъртните случаи, причинени от хронични неинфекциозни болести, а всеки пети смъртен случай в света е в резултат на раково заболяване. Почти 80% от злокачествените заболявания се дължат на факторите на външната среда, начина на живот и бит на хората и тяхното поведение, навици и обичаи. Доказана е ролята на 4-те основни рискови фактора – употребата на тютюн и тютюневи изделия, нездравословното хранене, намалената физическа активност и злоупотребата с алкохол. Употребата на тютюн е най-важният рисков фактор за рак причинява около 20% от смъртните случаи от рак в световен мащаб и около 70% от смъртните случаи от рак на белия дроб в световен мащаб.
В Европейския съюз (ЕС) раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания. Всяка година две от десет жени и трима от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя тази диагноза. Статистиката показва, че заболеваемостта от рак при мъжете и жените продължава да нараства въпреки по-добрата профилактика и лечение. С увеличаването на продължителността на живота и възрастта на населението се очаква и увеличаване на броя на пациентите с рак. Около една трета от смъртните случаи от рак се дължат на 5 водещи поведенчески и хранителни рискове: индекс на висока телесна маса, нисък прием на плодове и зеленчуци, липса на физическа активност, тютюнопушене, употреба на алкохол. Познаването на причините за развитие на рак, както и редовната профилактика могат да намалят заболеваемостта или заболяването да се хване в начален стадий. Много видове рак имат висок шанс за излекуване, ако се открият в ранен стадий.
Добрата новина е, че около 30% от раковите заболявания са потенциално предотвратими. Рискът за развитие на болестта може значително да бъде намален ако: Спрете употребата на тютюн и избягвате помещения, където можете да станете пасивни пушачи; Не злоупотребявате с алкохол и по-специално с концентрирани напитки; Избягвате прекомерното излагане на слънце; Поддържайте здравословно тегло чрез здравословно хранене и упражнявайте редовна физическа активност; Предпазвайте се от инфекции, които могат да причинят рак; Редовно ходете на профилактични прегледи.
Водещи
-
Привърженици на "Величие" протестират пред Съдебната палата в София в защита на задържаните по делото "Исторически парк"
Протестиращите се заканиха да останат пред сградата на Съдебната палата, докато няма решение
04.12 | 11:14
-
Лаура Кьовеши откри офис на европрокуратурата в София
През юли тази година Министерският съвет предостави сградата на бул. „Ал. Стамболийски“ №45 в...
04.12 | 11:00
-
"Възраждане": Нестандартна провокация накара всички отново да заговорят за референдума за лева
Артистичен транспарант привлече вниманието на всички - от най-апатичните до най-върлите...
04.12 | 10:45
-
България зае 19-то място по военни разходи в Европейския съюз
На дъното по разходи на човек
04.12 | 10:30
Най-четени
-
Православната църква почита паметта на Света Варвара
Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги...
04.12 | 08:44
-
След единодушния вот: започват нови преговори по Бюджет 2026
В сряда депутатите единодушно подкрепиха изтеглянето на държавната план-сметка, както и на...
04.12 | 08:59
-
Депутатите ще изслушат министъра на вътрешните работи Даниел Митов
Ден по-късно директорът на СДВР съобщи, че има общо 71 задържани и че нападателите са...
04.12 | 09:45