Световен ден на хипертонията 17.05 | 07:29

Кампанията "Зелено сърце" цели да повиши информираността на пациентите с тези заболявания

От Кремена Бедерева

Световният ден на хипертонията - 17 май, тази година прочита под мотото, обявено от Международното дружество по хипертония и Световната лига по хипертония: " Знайте вашите стойности. Контролирайте вашето кръвно налягане”.

Артериалната хипертония засяга около един милиард хора или един от четирима възрастни и е причина за смърт на повече от 7 милиона души в света всяка година.

Призивът на Световната лига по хипертония и на Българската лига по хипертония към всеки българин е да повиши самоконтрола си, за да се предпази от сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт, бъбречно съдови заболявания.

По повод Световния ден на хипертонията ще бъдат разкрити пунктове за безплатно измерване на артериалното налягане, раздаване на здравно информационни материали и попълване на анкети за рисковите фактори.

Днес - 17 май, на 18-ти и 19-ти май, с участието на  БЧК, ще бъдат разкрити пунктове в София:

1. Градината пред Народната библиотека "Кирил и Методий”;

2. Парк "Заимов”;

3. Южен парк.

Ще бъдат разкрити такива пунктове и в други градове на страната, като Плевен, Варна, Пловдив, Стара загора, Пазарджик, Хасково, Сливен.

Кардиолози и общопрактикуващи лекари ще преглеждат високорискови пациенти със сърдечносъдови заболявания в рамките на кампанията "Зелено сърце".

Това пък съобщи проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония, цитирана от БТА.

Инициативата отново е по повод Световния ден на хипертонията - 17 май. Целта е да се повиши информираността на хората за сърдечносъдовите заболявания.

България се нарежда сред първите места в света по заболеваемост и смъртност от сърдечносъдови заболявания – близо две трети от българите умират от инфаркт и инсулт, съобщи проф. Торбова.

От днес до края на юни, в 22 града в страната, сред които София, Перник, Ямбол, Стара Загора, Велико Търново, Варна, Бургас, Добрич и Димитровград, кардиолози и общопрактикуващи лекари ще правят скрининги на високорискови пациенти.

Те ще бъдат насочвани към проследяване с двукратна безплатна кардиологична консултация.

Желаещите да се включат е необходимо да посетят своя общопрактикуващ лекар, който да ги насочи към програмата.


Водещи

Най-четени