Собствениците на домашни любимци са с по-здраво сърце 14.02 | 15:40
Изследвания го доказват, но учените нямат обяснение защо това е така

Собствениците на домашни любимци се радват на по-добро здраве в сравнение с тези, които нямат за компания куче, котка, заек или друго животинче, показва ново проучване, цитирано от Reuters.
В проведеното в Япония изследване са участвали около 200 души, като е установено, че хората с любимец у дома имат по-висока вариабилност на сърдечната честота.
Това означава, че техните сърца реагират по-добре на промените в състоянието на тялото им, като например учестеното сърцебиене по време на стресова ситуация. Според здравните експерти понижената вариабилност е свързана с по-голям риск от сърдечни заболявания.
Според американския професор Ерика Фридман проучването е поредната стъпка, потвърждаваща вече известната връзка между наличието на домашен любимец у дома и състоянието на сърцето на собственика. В същото време обаче по думите ѝ все още не е съвсем ясно на какво се дължи тази свързаност.
"Напредваме с познанието за всекидневния живот на хората и тъкмо за това е толкова вълнуващо", казва Фридман, която не е участвала в работата по въпросното изследване, но е извършвала подобни проучвания в миналото.
По време на направените наблюдения за новото изследване в Япония общо 191 души с диабет, високо кръвно налягане или висок холестерол са били със следен здравен статус в продължение на 24 часа. Учените освен това са им задавали въпроси, свързани с ежедневните им занимания, както и дали имат домашен любимец, или не.
Средно четирима от десетима са били притежатели на животинче, като освен по този показател подбраните участници не са били в особено различно цялостно здравословно състояние въпреки вариациите в оплакванията им.
Всеки от участниците е бил подложен на наблюдение на сърдечната дейност в продължение на денонощие, за да се определи вариацията на сърдечната им честота. При собствениците на любимци около 5% от сърдечните им тонове са варирали като честота в границите на 50 милисекунди, докато при останалите числото е било 2,5% с такива вариации, т.е. при тях е отчетена по-малка променливост на сърдечната честота.
Досега никой не е установил на какво се дължи разликата при двете групи – по някакъв начин тя може да е свързана с домашните любимци или пък да се дължи на различията при хората, които избират да гледат животно, и тези, които не се решават на такава стъпка.
"Предположението ми е, че любимците са форма на социална подкрепа, намаляват стреса и могат да задоволят някои, но не и всички, социални потребности", коментира резултатите Джудит Зигел, друг университетски преподавател. Тя обаче допълва, че никой не е дал научно приемливо обяснение, така че всичко по темата до този момент се определя като догадки.
Водещи
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Отборът на България загуби от Полша в Лигата на нациите
Волейболистките ни са на 13-о място в класирането с 4 победи и 8 загуби при геймово...
13.07 | 13:20
-
Стойнев: Може да се окаже, че дори еврозоната не е финална гаранция за нас
Имаме демонстрация на брутално самоуправство с власт, твърди той
13.07 | 13:00
-
Мистерия: Всеки трети мъж у нас - извънземен
Гените на Тутанкамон крият впечатляващи тайни...
13.07 | 12:41
Най-четени
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Как поскъпването на митата на Тръмп ще се отразят върху ЕС и България
Една пета от износа на ЕС е насочена към САЩ
13.07 | 11:00