Спешна помощ вече си има нов шеф 02.06 | 16:41

Новият директор на Центъра за спешна медицинска помощ София-град е д-р Александър Златанов

От Теодора Кокаланова

Центърът за спешна медицинска помощ София-град има своя нов директор. Това е д-р Александър Златанов. Досега той е бил директор на Регионална здравна инспекция София-област. "Поела съм ангажимент Министерство на здравеопазването да осигури допълнителни екипи от различни лечебни заведения, които да дават дежурства в центъра", съобщи министърът на здравеопазването Таня Андреева. 

По думите й това ще става чрез хонорари, но все още се уточнява юридическата форма, предаде БТА. "Предстои да се направи анализ, който конкретно да покаже колко точно линейки и екипи работят в центъра, с какво оборудване се работи и какви заплати получават", отбеляза Андреева. 

Лекарското съсловие настоява за регламентиране на спешните случаи и случаите с отложена спешност, както и за въвеждане на алгоритми за работа в спешната помощ. 

"При 7000 щата в спешната помощ, незаетите са 400. Една четвърт са в София. За мен е необяснимо, че в столицата има толкова незаети места. В страната има центрове, в които няма нито едно свободно място", каза Андреева. Тя пое ангажимент Министерство на здравеопазването да осигури екипи, за да може да се осигурява оптималност дейност в столицата.

Според министъра предстои сериозен разговор със Столичната община по отношение на неотложната помощ. "Колегите от Спешна помощ са прави – те поемат цялата дейност след 19:00 часа. Това за мен беше новост. Очевидно системата се разпада на много нива, но процесът от създаване на идеята до гласуване в парламента е доста по-дълъг, отколкото на нас ни се иска", допълни Андреева.

Здравният министър засегна и темата за финансирането и заплатите на медиците. "В момента нито сме наясно колко са заплатите, нито колко линейки работят, нито колко е заетият щат. При проверката на щата се оказа, че има служители, които не работят. Очаквам ситуацията да се изясни", допълни Андреева. 

По думите ѝ това, което касае цялата страна е нормативната уредба, информира агенция "Фокус". "Ще отговарям само за собствените си грехове. До края на юни ще бъде разгледана цялата нормативна уредба, заедно с колегите от Български лекарски съюз, за да видим какви промени трябва да бъдат направени", посочи Андреева.

На въпроса за алгоритмите, тя обясни: "Медицината се учи минимум 10 години. Ако трябва да обобщя – в тези години всеки лекар трябва да знае какво да прави. Това, което се прави в много страни по света е въвеждането на алгоритми на работа", каза още д-р Таня Андреева.

Попитана за фалшивите сигнали, Андреева обясни: "Внесли сме като промяна в Наказателния кодекс увеличаването на санкцията при фалшиви сигнали – извикване на адрес. Не разбирайте под фалшив сигнал човек, който не може да си поеме въздух, а когато линейката пристигне, е добре", отбеляза д-р Таня Андреева. 

Водещи

Най-четени