Средиземноморската диета е полезна за сърцето 08.03 | 15:24

Този режим има антиоксидантно и противовъзпалително действие върху организма

От Кремена Бедерева

Средиземноморската диета може да предотврати или дори да "обърне" метаболитен синдром – сбор от рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания и диабет, сочи ново проучване.

Средиземноморската диета се състои от много плодове, зеленчуци, боб, ядки, зехтин, птиче месо и риба, с консумация на много малко червено месо.

Учените смятат, че яденето по този начин има антиоксидантно и противовъзпалително действие върху организма.

"Това проучване подчертава необходимостта от намаляване на консумацията на рафинирани въглехидрати и наситени мазнини от месо и млечни продукти," каза д-р Робърт Росенсън от болница Маунт Синай в Ню Йорк пред "Ройтерс".

Метаболитният синдром се характеризира с нездравословно фактори, които образуват мазнини в коремната област, високо кръвно налягане, ниски нива на "добрия" холестерол, повишени нива на мазнините в тялото, високи нива на триглицеридите и висока кръвна захар.

Състоянието се диагностицира, когато човек има най-малко три от тези рискови фактори.

След разглеждането на 35 клинични проучвания, учените констатирали, че точно яденето на средиземноморската диета може да подобри всяко едно от тези черти.

Например, тези, които спазват средиземноморската диета смаляват талията си с около средно 0.43 см. по-бързо. Освен това показват понижаване в кръвното налягане с 2,35 пункта.

Въпреки че тези подобрения може да изглеждат незначителни, все пак средиземноморската диета може да е изключително полезна, твърдят специалистите.

Засега обаче лекарите не са сигурни, че тази диета намалява риска от диабет.

Докторите се притесняват, че  цените на свежите продукти, зехтина и рибата може да се окажат пречка за прилагането на средиземноморската диета.

Оттук и следва необходимостта да се подобри достъпа до такива храни, за хората, които не могат да си ги позволят, но все пак искат да се хранят здравословно.

Например, зехтинът е важна част от средиземноморската диета, защото той е т. нар. "мононенаситена мазнина", която предпазва нивата на холестерола.

Проблемът обаче е, че зехтинът струва по-скъпо, отколкото другите продукти като обикновено олио.

Когато лекарите предлагат тази диета на пациентите си, те предупреждават, че много по-евтиното обикновеното масло е много по-нездравословно.

Специалистите предупреждават, че е погрешно схващането на повечето хора, които смятат, че за да спазват средиземноморската диета е просто достатъчно да добавят зехтин в храната си.


Водещи

Най-четени