Стресът е по-заразен и от грип 29.04 | 20:32
Учени установиха, че напрежението се предава от човек на човек

Стресът е заразен! Това сочат резултатите от проучване, проведено от учени от Института за когнитивни и мозъчни науки в Лайпциг и колегите им от Дрезденския технологичен институт, съобщава DPA.
Специалистите са разкрили, че когато човек наблюдава друг в стресова ситуация, тялото му освобождава хормона на стреса кортизол. Този феномен е наречен "състрадателен стрес", който е подобен на прозявките.
В изследването 151 доброволци са били подложени на стрес, като са били комбинирани по двойки или с любим човек, или с непознат от противоположния пол. Учените са наблюдавали тестваните лица в "реалния живот" през еднопосочно огледало или чрез живо видеопредаване, допълва БТА.
Резултатите показали, че като цяло при 26% от наблюдателите е отчетено "съществено увеличение" на нивата на хормона кортизол.
В частност увеличението е било 40 процента, когато тестваното лице е било любим човек в сравнение с 10 процента за непознат, и 30 процента при "реално" наблюдение срещу 24 процента при "виртуално".
"Това означава, че дори телевизионните програми, които ни показват чужди страдания, предават този стрес върху нас", посочва Вероника Енгерт от изследователския екип.
Водещи
-
Слави: Истината е, че България вече е равноправен член на Европейския съюз
Една държава не върви напред със страх, а върви напред със разум и с гордо вдигната глава,...
04.06 | 20:46
-
Хампарцумян: На 1.01.26 си измиваме очите, изкъпваме се хубаво, вече ще сме с по-високо самочувствие
Ние сме едно много малко парченце от еврозоната, заяви финансистът
04.06 | 20:30
-
Кирил Петков: Асен Василев наложили финансова политика, довела ни до еврото
Днес дойде информация, че строежът на магистралната отсечка Русе-Бяла, ще бъде взет от фирма...
04.06 | 20:15
Най-четени
-
Желязков: Ще дадем всички гаранции, че няма да има недобросъвестни търговски практики
И съобщи мерките, които правителството предприема.
04.06 | 11:30
-
ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Това се казва в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България
04.06 | 14:12
-
Асен Василев: Изпълнихме мечтата си да бъдем равни на другите европейски народи
Смятаме, че това правителство е вредно за България, коментира той предстащия вот на недоверие,...
04.06 | 15:30
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар преди излизането на конвергентния доклад
Той коментира и протеста срещу еврото, който блокира центъра на София.
04.06 | 10:59