Техническата база на съдебната медицина е на първобитно ниво 29.09 | 16:59

Ниското ниво и мизерия в съдебната медицина е в полза на престъпността

От Ивелина Георгиева

Ниското ниво на работа в съдебната медицина е в изключително голяма услуга на престъпността. Това заяви съдебният медик от Русе д-р Иван Стоянов по време на пресконференция на тема "Създаване на национален стандарт по съдебна медицина".

Заради липсата на каквито и да било качествени средства в съдебната медицина експертизите си противоречат, бавят и променят хода на тежките криминални процеси в България, каквито са делата "Белнейски", "Чората" и др. Това посочи председателят на Българския институт на съдебномедицинските специалисти д-р Вилиям Доков. Медиците не изключиха възможността някой да е заинтересован от поддържането на изключително ниското ниво на съдебната медицина у нас, за да може престъпността да е неприкосновена.

Некачествените експертизи се получават поради липса на каквато и да било професионална техника в областта, посочи д-р Иван Стоянов. По думите му нито едно отделение в страната не разполага с необходимия минимум за изработване на експертизи.

В случай на ПТП, убийство или друг криминален случай лекарите сами си купуват от аптеката химическите тестове, фотоапаратите, за да снимат пострадалия и хартията, върху която описват експертизата, обясни д-р Вилиям Доков.

Съдебните медици у нас настояват положението да се промени като се изградят ясни правила, стандарт, съвременно оборудване на отделенията в страната и целево финансиране на сектора.

В момента в почти всички отделения в страната се използват лозарски ножици, ловджийски или кухненски ножове и дърводелски триони, поясни д-р Вилиям Доков. Освен мизерията в отделенията заплащането на медиците е изключително ниско. Почасовото заплащане е на стойност 5 лева, които дори не се изплащат навреме, коментира Доков.

"Обидно е да говорим за ножове, като би трябвало да говорим за модерни видеотехники", заяви д-р Иван Стоянов.

Основният проблем в сектора е липсата на система за финансиране, защото в момента отделенията по съдебна медицина са на издръжка от болниците и така те са им в тежест. За да има средства за заплата на съдебния лекар, трябва да се вземе от тази на лекаря в болницата, която и без това не е никак голяма, обясни д-р Петко Лисаев, съдебен лекар от Плевен. Той уточни, че до 120 лева отпускат болниците в София и Варна за експертиза, а на другите места сумите са още по-малки, а заплатата на квалифициран съдебен медик възлиза на 500 лв.

За една качествена експертиза са необходими между 1000-1200 лв, а 1 милион лева струва модерното оборудване в отделенията, поясниха медиците.

Друг проблем, с който се сблъсква съдебната медицина у нас, е липсата на кадри. Все повече млади хора не проявяват интерес към специалността заради лошите условия, а щатните медици в страната след 10 години ще се пенсионират.

У нас има 78 съдебни лекари, които засега са достатъчно, но повечето от тях са в предпенсионна възраст.

На 1 октомври всички съдебни медици от страната ще се съберат, за да дискутират новия стандарт по съдебна медицина, който трябва да влезе в сила у нас. Стандартът е изготвен от професионалистите в бранша, като предстои обсъждането му и предаването му на институциите за корекции и одобрение. Медиците обаче са на мнение, че с въвеждането на стандарта почти всички структури ще бъдат закрити, защото няма да отговарят на изискванията.

Отделенията по съдебна медицина в страната са около 30 на брой, във всеки областен град и по няколко в университетските градове като София, Варна, Стара Загора.

Водещи

Най-четени