Тревожно! Лекарствата срещу малария вече не помагат 13.11 | 16:45
Коварната болест взема 600 000 жертви всяка година
Нова заплаха тегне над Азия. В югоизточната част на страната се разпространява малария, която е устойчива на лекарства. Експертите се опасяват, че това застрашава достиженията в борбата срещу тази болест, която убива годишно в световен мащаб над 600 хиляди души, предаде AP.
Най-много жертви маларията взема в Африка, но сега тревога буди нейната резистентност в страните по протежението на река Меконг.
Лечебните терапии, използващи лекарството артемизин, помогнаха за намаляването с една четвърт на смъртните случаи от болестта в глобален мащаб. Но същевременно бе констатирана ширеща се резистентност на преносителите на заболяването към лекарства на границите на Тайланд с Миянмар и Камбоджа. Подобно явление бе наблюдавано и в Южен Виетнам и по всяка вероятност то съществува и в Южен Лаос.
Специалистите изтъкват, че все още не е открито алтернативно антималарийно лекарство за резистентните форми на заболяването, отбелязва БТА.
Комарите, пренасящи паразита, са проявявали устойчивост на медикаменти и преди. Това се случи със хлорхинина, който помогна за елиминирането на пандемията от Европа, Северна Америка, Карибския басейн, от части на Азия и Южна и Централна Америка през 50-те години на миналия век.
И тогава резистентността най-напред се прояви на тайландско-камбоджанската граница и в началото на 90-те години на миналия век познатите медикаменти срещу това заболяване се оказаха безполезни в повечето части на планетата. Учените от десетилетия работят над създаването на антималарийна ваксина, но засега тя все още не е видяла бял свят.
Водещи
-
„Правосъдие за всеки“ на пореден протест
Споровете за легитимността на Сарафов разтърсват съдебната система
05.11 | 21:00
-
Кабинетът предлага на парламента Деньо Денев за председател на ДАНС
Президентът Румен Радев вече няма думата за това назначение
05.11 | 20:44
-
Британското посолство отговори на Борисов: Санкциите за корупция остават в сила
Борисов заяви, че той лично е преговарял с външния министър на Великобритания Дейвид Камерън...
05.11 | 20:30
-
Никола Цолов и Крисия официално потвърдиха връзката си
Подозренията се потвърдиха, когато пилотът сподели няколко общи снимки с певицата
05.11 | 20:15
Най-четени
-
България на прага на еврото: Страната е готова за новата валута от 1 януари (ОБЗОР)
Символично президентът на Европейската централна банка разписа българското евро, което ще...
05.11 | 04:36
-
Демократ-социалист е новият кмет на Ню Йорк
Зохран Мамдани, последовател на шиитския ислям, ще бъде 111-ият градоначалник на мегаполиса
05.11 | 13:59
-
Борисов: Това е коалиционен бюджет
Лидерът на ГЕРБ коментира и санкциите от Великобритания, наложени на лидера на „ДПС-Ново...
05.11 | 10:59
-
Без временна комисия за хотела с водопада на премиера Желязков
НС отхвърли искането на "Възраждане"
05.11 | 14:20