Трябва ли да сменим четката си за зъби след боледуване? 14.03 | 20:56

Учени развенчаха пореден мит

От Боян Кърпачев

Ето че учените развенчаха още един мит. Не е нужно да сменяте четката си за зъби, само защото сте били болни преди това.

Можете да продължите да използвате старата си четка за зъби, ако сте преминали през настинка или дори стрептокок в гърлото. Това твърди д-р Чарлс Герба, професор по микробиология в Университета на Аризона. Препоръчително е четката за зъби да се използва с определена продължителност, и не е нужно да се съкращава живота й, заради заболяване на гърлото.

Микроби със сигурност живеят върху четката за зъби. Те могат да оцелеят от няколко часа, до няколко дни върху космите. Влажната среда благоприятства тяхното оцеляване. Изплакването на четката създава гостоприемна среда за патогените и те живеят по-дълго.

И все пак те живеят толкова дълго, колкото живеят и микробите в собствения ви организъм. Затова не бива да се притеснявате, че те ще оцелеят на четката по-дълго и ще се заразите отново. След като се възстановите от настинка, няма шанс да се разболеете отново, ако използвате същата четка за зъби. Това е така, защото по време на заболяването се сдобивате с антитела. Дори в организма ви да попаднат патогени от четката, те ще бъдат унищожени от имунната ви система.

Ако споделяте четката си за зъби с някого, което само по себе си е доста нехигиенично, гнусно и не бива да се прави, определено бихте могли да го заразите с болестта си.

При желание за крайни предпазни мерки, можете да си купите дезинфектант за четки за зъби или да убиете микробите под UV светлина. Всъщност дори едно потапяне във вряща вода ще свърши същата работа.

Водещи

Най-четени