Увеличават средствата за трансплантации 02.08 | 14:43

Целта на здравното министерството е да се подпомогне донорството и трансплантациите у нас

От Кремена Бедерева

Средствата, които Министерството на здравеопазването (МЗ) ще плаща за извършването на трансплантации, се увеличават. Това предвиждат промени в Наредба № 29, които днес са обнародвани в "Държавен вестник.", съобщават от пресцентъра на здравното ведомство.

Целта е да се подпомогне донорството и трансплантациите у нас.

Най-голямо е увеличението на средствата за трансплантация на черен дроб – с 25 хил. лв., а с 20 хил. лв. се вдигат парите за трансплантация на сърце. С по 5 хил. се увеличават средствата за присаждане на бъбрек и тънко черво, значително е увеличението и на средствата за извършване на трансплантации на стволови клетки.

Запазва се размерът на средствата за откриване на донор на 1500 лв., но за сметка на това се включват нови дейности за финансиране. Сред тях са вземане на бъбрек от жив донор – до 5 хил. лв., на черен дроб от жив донор – до 7 хил. лв., вземане на орган от трупен донор – 5 хил. лв., плазмафереза – 7 хил. лв.

Увеличават се и средствата за актуализиране на имунологични изследвания преди операцията от 750 лв. на 1500 лв.

Въвеждат се възможности за лечение при остро отхвърляне на присадения орган. За тези дейности при бъбрек МЗ ще дава до 10 хил. лв., при сърце – до 25 хил. лв., а при черен дроб – до 20 хил. лв.

iNews припомня, че от началото на юни месец тази година Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАТ) е с нов директор. Изненадващо, здравното министерство съобщи, че д-р Силви Кирилов заменя д-р Теодора Джалева. Бившият директор на агенцията бе многократно обвинявана от пациентските организации за нарушения.

В началото на годината Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания поиска нейната оставка, както и тази на директора на Фонда за трансплантации в чужбина. Мотивите на асоциацията бяха, че директорите не се справят със задълженията си.

В началото на март месец кабинетът пък реши да закрие Фонда за трансплантации в чужбина. Правителството аргументира решението си за закриването му заради атаките, които е имало от пациентските организации, че не са изпращани хора на лечение.

Дни, след своето назначаване като директор на ИАТ, д-р Силви Кирилов обеща, че МЗ ще плаща на лечебните заведения не само за трансплантация, а и за отхвърлен присаден орган.

Още тогава се предвиждаше МЗ да плаща лечението в случаите , в които има отхвърляне на бъбрек до 10 хил. лв., до 25 хил. лв. - за сърце, до 20 хил. лв. - за черен дроб.

Промени в наредба бяха предвидени да влязат в сила от следващата година.

Водещи

Най-четени