Удря ни най-мощната магнитна буря от 20 години насам 11.11 | 18:40
Подобно явление не е засичано от 2004 г.
Земята е подложена на атака от най-мощната слънчева буря през последните 20 години, предупреждават учени.
Специалисти от Лабораторията по слънчева астрономия в ИКИ на РАН обявиха , че мощен плазмен облак се приближава към Земята, който вече е ударил космически апарат, разположен в точката на Лагранж L1. Последният път, когато такава плазмена вълна е обхванала космически кораб, е бил преди 20 години, преди мощна слънчева буря.
"Космически апарат, разположен на линията Слънце-Земя, на 1,5 милиона км от планетата, току-що беше ударен от облак от бързи протони, изхвърлени от ядрото на изригването", се казва в публикацията.
Характерният "сняг" – последствията от сблъсък с мощна протонна вълна – се появи в лещите на телескопи, разположени в точката на Лагранж L1. Този "сняг" е бил регистриран преди това през октомври 2003 г. и май 2004 г. – и е знак за предстояща мощна слънчева буря от клас X5 или по-висок.
Kакво се случи на Слънцето
Тази сутрен изригването X5.2 бе засечено от сателитите GOES и Solar Dynamics Observatory, които регистрираха внезапно повишаване на рентгеновото излъчване от активната област AR4274. Тази област се характеризира с магнитна конфигурация тип "бета-гама-делта" – една от най-нестабилните възможни, способна да генерира силни енергийни освобождавания.
Само за последното денонощие AR4274 е произвела над 26 изригвания: 24 от клас C, две от клас M и едно – X5.2. При самото събитие бе отчетена радио чернота от категория R3 ("силна") над Южна Африка, което означава временни прекъсвания на високочестотни комуникации и смущения в радиовръзките.
Най-зрелищният резултат от това изригване е короналната масова ерупция (CME) – гигантско облачно изхвърляне на нажежена плазма от Слънцето. Първите анализи показват, че CME е пълна хало-структура, насочена частично към Земята, което повишава вероятността от въздействие върху нашата магнитосфера.
Водещи
-
Премиерът Радев: Над 2,2 млрд. евро скрити разходи изплуват от предишни години
Вучич обеща съдействие за екстрадицията на Мавродиев
05.06 | 15:10
Най-четени
-
Всяко трето дете в България е било подложено на физическо насилие
В същото време 1/3 от децата живеят в риск от бедност, липсва национална стратегия за детето,...
05.06 | 11:00
-
Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината
Тенденцията следва рекордните резултати от предходните две години, като само през 2025 г.
05.06 | 12:45
-
Гръцките шофьори демонстрират едно от най-рисковите поведения на пътя в Европа
Нова класация разкрива най-рисковите шофьори в Европа
05.06 | 11:45
-
ДБ искат да бъде освободен зам-шефът на НЗОК
Това каза депутатът от "Демогратична България" Ивайло Мирчев.
05.06 | 10:45