Универсална карта - и за болницата, и за банката 09.02 | 19:03
Всички линейки в страната ще бъдат снабдени с електрокардиографи до края на годината
Вместо въвеждането на електронна здравна карта, която да важи само за здравеопазването ще бъде въведена универсална карта, която ще ни идентифицира и пред банките.
Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов по време на 7-та конференция "Е-здравеопазване- технологии за управленска прозрачност и пациентска грижа".
Универсалната здравна карта ще бъде като обикновената кредитна или дебитна карта с чип, които използваме в момента, но при нея ще има идентификатор и нещо като цифров подпис, с което ще може да се ползват всички административни услуги, обясни министър Константинов. Той добави, че картата ще бъде вход към системата, и ще бъде само една, за да не се дублират и разпиляват средствата.
"Не е необходимо да ходим с десет карти и чипове", коментира здравният министър.
Такъв идентификатор ни е необходим, за да може да придвижим цялото електронно правителство да върви заедно. По този начин ще се влиза в системата, ще може да се изпраща пациентско досие, да се издава болничен лист и електронна рецепта.
Срокът, който си е поставило министерството за въвеждането на картите, е за началото на пролетта на 2013 година. Универсалната електронна карта е включена към проекта "Базис"- за интегрирана здравно информационна система. Този проект трябва да приключи до октомври догодина.
Края на тази година всички линейки в системата на "Спешна помощ" ще разполагат с електрокардиографи, които ще имат възможността да предават чрез мрежата на GSM-операторите информация до центровете, които предлагат лечение на инфаркт с методите на инвазивната кардиология, посочи здравният министър.
Така, според него, ще бъдат спестени няколко междинни звена. Д-р Константинов даде пример как в момента един пациент в провинцията със съмнения за инфаркт първо бива каран до най-близката болница, която обикновено е общинска, след това може да се наложи да бъде закаран до областната болница, след което да се окаже, че трябва да отиде в център, който разполага с методите на инвазивната кардиология.
Този път може да бъде скъсен чрез теле-медицината, когато информацията директно се изпраща в централата на "Спешна помощ" и на съответния център, обясни министър Константинов. Така пациентът няма да губи време да минава през тези болници, които временно ще го приемат, но няма да го излекуват, а за тези случаи всяка минута е от изключителна важност, допълни още той.
Според министъра би било добре да се сформира междуведомствена работна група, в която да се включат членове на парламентарната комисия по здравеопазване, Министерството на здравеопазването, Министерството на транспорта, НЗОК, лечебни заведения и други организации, която да направи анализ на електронното здравеопазване и да даде конкретни предложения за преодоляване на съществуващите пречки.
Работната група ще има още за цел да внедри и развие информационните технологии в здравеопазването.
За да се регламентира електронното здравеопазване, обаче ще бъдат необходими и законодателни промени, допълни здравният министър.
Водещи
-
Пак кошмарна тапа на границата с Турция
Опашката от коли е дълга 12 км и стига чак до Свиленград
22.12 | 18:00
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
-
Издирването на Николай от Конаре няма да спре, обеща вътрешният министър
В търсенето участва и хеликоптер
22.12 | 17:00
Най-четени
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00