Унищожават раковите клетки с антитела и светлина 07.11 | 20:04

Ако се окаже успешен, новият метод ще облекчи страданията на милиони болни по света

От Георги Георгиев

Днес съществуват три основни метода за борба с рака при хората – хирургическото премахване на туморите, радиационната терапия и химиотерапията. Макар че са се доказали като ефективни при лечението на някои видове рак, и трите метода имат неприятни странични ефекти. Поради тази причина изследователите продължават да се опитват да открият и по-щадящи начини за борба с болестта.

Учени от Националния раков институт на САЩ съобщиха, че са разработили нов тип терапия, която може един ден да спаси милиони хора от мъките на традиционните методи, съобщава Medicalxpress.com. Т.нар. фотоимунотерапия използва чувствителен на светлина пигмент с добавен химикал, който е способен да убива раковите клетки. Тези вещества са поставени в антитела, които откриват туморите, когато върху тях попадне светлина.

Фотоимунотерапията е била изпробвана и в миналото, но не по този начин. В предишни проучвания антителата не са били насочвани толкова прецизно, което означавало, че те убивали и други клетки освен раковите.

В своите проучвания учените вкарали клетки от вид кожен рак в лабораторни мишки. След като дали лекарството на едната от тях и я изложили на светлина, те установили, че размерът на тумора бил значително намалял в сравнение с този на контролната мишка.

Учените установили, че здравите клетки около тумора останали незасегнати и че методът няма странични ефекти върху организма на мишките.

Все още не е ясно дали процедурата би работила върху хора. Все още предстоят редица изследвания върху по-висши животни, докато се стигне до експерименти с доброволци.

Паралелно с това изследователите продължават да се опитват да разберат, дали е възможно да използват антителата като транспортна система и за други унищожаващи рака агенти - като радиоактивните елементи.

Най-четени