Учени: Не слушайте политиците, ще ви направят дебели 26.08 | 22:00

Хапчетата за депресия и смартфоните карат килограмите да скачат нагоре

От iNews.bg

Имали ли сте чувството, че пълнеете от въздуха и колкото да се стараете килограмите не искат да си отидат. Оказва се, че пълнеенето не се дължи  само на любимите храни, но и от нещат за които не подозираме, че ни вадят от форма. 

При нормални обстоятелства се чувстваме гладни, когато изгорим калориите от приетата храна и когато енергийните ни нива, кръвната ни захар падат  надолу.

Оказва се обаче, че някои наши навици и несгоди водят до увеличаването на апетита ни до внушителни размери.

Недостигът на сън се оказва един от големите стимулатори, водещи към прекаляване с храната. Според изследване на Колумбийския университет хората,  будували през нощта, поемат с 300 калории повече, отколкото  добре поспалите. Това случва, защото нивата на хормона грелин, който "казва" на мозъка ни, че трябва да ядем, се покачват при липсата на сън. За съжаление на жените покачването на хормона е характерно явление основно за нежния пол. 

За обикновения човек политиците винаги са виновни за несгодите му. В случая с преяждането този факт е изцяло верен.  Когато хората на властта ни говорят за икономическа криза и затягане на коланите всъщност ни карат да ядем повече, твърдят изследователи от университета в Маями. Според проучването, когато хората чуят, че предстоят тежки времена, те инстинктивно започват да се хранят, за да трупат запаси в тялото си.

Освен да си запушваме ушите за лошите новини, не трябва да се чувстваме виновни, че ядем повече. Според учените гузната съвест, че сме хапнали бисквитка в повече се превръща в удоволствие. Това от своя страна ни кара да се тъпчем още повече. 

Телефоните и всякакви други джаджи също са виновници за повечкото килограми. Изследване показва, че светлината, която излъчват, има способността да провокира апетита.

Депресията  също води до чести разходки до хладилника. Това обаче не се дължи само на емоционалното ни страдание. Експертите твърдят, че някои антидепресанти водят до сериозно увеличение на апетита. Според тях тези хапчета нарушават функцията на хипоталауса – частта от мозъка ни, която контролира глада.

Водещи

Най-четени