ХИВ вирусът е на милиони години 26.01 | 10:41
Учени доказаха, че той се е срещнал за пръв път при приматите
Произходът на вируса ХИВ може да бъде проследен милиони години назад, разкри BBC.
Известно е, че вирусът, който причинява СПИН, се появи при хората през XX век. Малко известен факт е, че той се е появил първо при приматите.
Генетично изследване показва, че ХИВ инфекцията се е зародила при африканските маймуни преди милиони години. Съществуват спорове преди колко точно. Вариациите достигат от 5 до 16 милиона години.
Учените в Университета във Вашингтон, заедно с Изследователския център за онкологични заболявания "Фред Хъчинстън", изследват генетичния код при подобни на ХИВ вируси при приматите. Наблюденията водят до изводи, че гените еволюират в имунната система при маймуните. От това се предполага, че вирусите са се зародили преди милиони години.
Учените, провели изследването, се надяват, че един ден ще можем по-добре да разбираме ХИВ и СПИН, за да можем да ги лекуваме.
"Това изследване ще ни помогне да разберем как вирусът вирее. Вярваме, че това ще се превърне в помощно средство за лечение", каза д-р Сам Уилсън, който е участник в проучването.
ХИВ вирусът е заразил 34 млн. души по цял свят.
Водещи
-
По-големи, по-силни и по-чести протести от януари, прогнозира Евгений Кънев
Този бюджет може да бъде приет силово, но въпросът е, че ще има много големи последици за...
08.12 | 21:00
-
Връчиха трофея на Никола Цолов за второто му място ъвъв Формула 3
Догодина "Българския лъв" ще бъде титуляр във Формула 2 и отново ще се състезава за отбора на...
08.12 | 20:45
-
Иван Таков: Кризата с боклука в София ще се задълбочава
Основната причина според общинския съветник е забавянето в процедурите по закупуването на...
08.12 | 20:30
Най-четени
-
Politico: ЕС иска България да поеме гаранция от 1,2 млрд. евро по заема за Украйна
Репарационният заем ще е обезпечен със замразените руски активи, а всяка държава-членка ще...
08.12 | 13:10
-
Желязков: Оттегленият бюджет беше възможен за мнозинството, настоящият - приемлив за социалните партньори
Имаме своята вина, защото търсихме подкрепата на мнозинството, а не на синдикатите и...
08.12 | 13:20