Хипертония мъчи всеки трети българин 11.05 | 07:03
С високо кръвно са и 5% от българските деца

Всеки трети българин страда от хипертония. Болестта не подминава дори и децата - 5% от нашите деца са с високо кръвно. Причините са нездравословно хранене и липсата на физическа активност.
От високо кръвно се оплакват почти 90% от хората със сърдечно-съдови болести. Всеки трети хипертоник в активна възраст не подозира, че има проблеми с кръвното. Особено тревожен е фактът, че рязко пада възрастовата граница на болните.
Вече има дори 5-годишни деца с високо кръвно и проблеми със сърцето, посочва bTV.
Сърдечно-съдовият риск нараства, когато артериалната хипертония е в съчетание с повишен холестерол, обездвижване, наднормено тегло - фактори, свързани с храненето и с начина на живот.
Данните показват, че с наднормено тегло са 30% от учениците, 13% от които са със затлъстяване. Една трета от интервюираните се хранят с чипс и пържени тестени изделия, употребяват безалкохолни и енергийни напитки. Редовно пресни плодове и зеленчуци приемат пет процента, а риба - 18 на сто.
Факторите за развиване на хипертония могат да бъдат променени, ако в ранна детска възраст се изградят навици на здравословен начин на живот, смятат специалистите.
Въпреки че в днешно време хората живеят по-дълго, се оказва, че в България продължителността на живота е с около 15% по-ниска от средната за Европа.
Водещи
-
МОН пусна отговорите на матурата по БЕЛ за 10 клас
Учениците са писали по тема - Да имаш или да бъдеш
13.06 | 13:15
-
Няма пряка опасност за България след ескалацията в Близкия изток
Това стана ясно след консултативната среща при президента Румен Радев
13.06 | 13:00
-
Борисов за Митов: Ако не се справя, ще говорим за оставка
Той е изпратен в МВР именно за да направи така, че ведомството да работи добре с гражданите,...
13.06 | 11:15
-
Спасиха 16-годишно момиче от удавяне в морето край Созопол
Заедно с и приятеля ѝ влезли да се къпят във водата въпреки червения флаг
13.06 | 12:30
Най-четени
-
Над 55 хиляди десетокласници на НВО по БЕЛ
13.06 | 08:15
-
Тази нощ Израел атакува Иран
Поразени са ядрени, военни обекти и жилищни квартали в столицата Техеран и други ирански...
13.06 | 09:00
-
Сервитьорка в Слънчев бряг наръга трима свои колеги
20-годишната жена е опитала да защити годеника си при сбиване
13.06 | 10:45