Хипертонията остава рисков фактор №1 за сърдечносъдови заболявания в световен мащаб 15.05 | 19:01
Хипертониците в целия свят наброяват 1 милиард, а прогнозата за 2025 година е техният брой да достигне 1,5 милиарда
Хипертонията остава рисков фактор №1 за сърдечносъдови заболявания в световен мащаб. Понастоящем хипертониците в целия свят наброяват 1 милиард, а прогнозата за 2025 година е техният брой да достигне 1,5 милиарда. Тези данни оповести днес на пресконференция по повод Световния ден на хипертонията 17 май, проф. Торбова - председател на Българска лига по хипертония.
Тя направи анализ на известността, честотата и контрола на АХ, на ритъмните и някои метаболитни нарушения, представяйки данните от информационната кампания на БЛХ за 2013 г.
Торбова отбеляза, че повишеното кръвно налягане е причина за смъртта на 9,4 милиона хора по света; 50% от сърдечните заболявания, инсултите и сърдечната недостатъчност; 13% от смъртността в света и над 40% от смъртността при хората с диабет.
Хипертонията е водещ риск за ферталната и майчина смъртност при бременни, за деменция и бъбречна недостатъчност. Приблизително 4 от 10 възрастни над 25 г. имат хипертония и в много страни още 1 от 5 имат прехипертония.
Данните от измерванията показват неизвестно повишено кръвно налягане, а също и за неизвестни нарушения в сърдечния ритъм – предимно за налично безсимптомно предсърдно мъждене. 10% от всички инсулти са станали по причина на безсимптомното предсърдно мъждене. При скринирани 3100 лица, 58,5% са с известна АХ, 82,4% се лекуват, а при 9,1% артериалното налягане никога не е измервано.
Скрининговите проучвания от май 2013 сочат данни за висока честота на АХ, но и за повишен процент на контролирана хипертония в общата популация и недостатъчен контрол на хипертонията при вече настъпили усложнения. Това мотивира провеждането на информационните кампании и измервания на АН и ПМ.
В Световния ден на хипертонията, за осма поредна година у нас ще се проведе Национална кампания, организирана от Българската лига по хипертония в партньорство с държавни, бизнес и неправителствени организации. Считано от тази година, Световната лига по хипертония е определила 17 май за 5 години напред да протича под мотото "УЗНАЙ СТОЙНОСТИТЕ НА СВОЕТО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ" поради това, че все още в света има хора, които не знаят, че страдат от хипертония.
На 17 май в 11 града на страната, от 10:00 до 16:00 часа, на публични места ще бъдат разположени пунктове, където ще се правят измервания за свързани с хипертонията проблеми – безплатно консултиране на гражданите, измерване на тегло и кръвно налягане на желаещите и откриване на предсърдно мъждене с портативни апарати, без необходимост от ЕКГ.
Тази година захарният диабет ще бъде във фокуса на Националната кампанията за отбелязване на Световния ден на хипертонията 2014, тъй като диабетът е мощен независим фактор, увеличаващ от 2 до 4 пъти риска от сърдечносъдови заболявания.
По данни на Българското дружество по ендокринология, около 10% от българската популация боледува от захарен диабет, като 79,6% от тях имат хипертония (83,5% жени и 76% мъже). Хипертониците имат 2,5 пъти по-висок риск за развитие на захарен диабет, а диабетиците 1,5–3 пъти по-висок риск за развитие на хипертония. Диабетът заличава половите различия на сърдечносъдовия риск между мъжете и жените. Най-честите причини за смърт при захарен диабет тип 2 са сърдечносъдовите заболявания и бъбречната недостатъчност.
Въпреки че контролът на АХ (процент на постигналите с лечение нормални стойности на кръвното налягане) е повишен до 40% в последните години, приблизително какъвто е контролът в другите европейски страни, смъртността от ССЗ у нас остава трайно над 65% от общата смъртност. За това допринася и недостатъчната информираност на населението за рисковите фактори и последиците от АХ.
Глобалният сърдечносъдов риск нараства драматично, когато артериалната хипертония е съчетана с рискови фактори, свързани с храненето и начина на живот (повишен холестерол, наднормено тегло, повишена консумация на сол, захарен диабет тип 2, обездвижване, тютюнопушене и др.). Обичайно късно започва и лечението, когато глобалният СС риск вече е висок.
От индивидуалното отношение към здравословния начин на живот и хранене зависи до голяма степен телесното тегло, нивото на серумния холестерол, а оттам и формирането на атероматозните плаки в артериите с всички нежелани последствия за мозъка, сърцето и бъбреците. Този начин на живот се формира в семейството и дава своите последици (наднорменото тегло, затлъстяването и свързаните с тях заболявания – артериална хипертония и захарен диабет), които вече не са само болести на възрастните, но макар и значително по-рядко, засягат все повече млади хора, включително деца.
Водещи
-
Как киселото мляко да е по-полезно за стомаха?
15.11 | 14:40
-
Кичка изригна срещу Икебаната
Преди това Деян Неделчев написа грубости по адрес на певицата
15.11 | 14:30
-
Нови случаи на НЛО изслушаха в Конгреса на САЩ (ВИДЕО)
Документ от 11 страници, който се приписва на подател от Пентагона, предостави неизвестни...
15.11 | 14:20
-
Тръмп обеща да премахне „джендър потвърждаваща грижа“
Това е процес, при който на малолетни деца се дават осакатяващи блокери на пубертета, и който...
15.11 | 14:10
Най-четени
-
Заради ремонт: Променят маршрутите на автобусни линии в София, ето как
Променя се и маршрутът на автобусите на градския транспорт с по линии 64, 66, 68 и 98, предава...
15.11 | 10:45
-
Какво ще бъде времето в петък?
В събота облачността ще е променлива с повече облаци в часовете преди обяд. Ще духа слаб вятър...
15.11 | 08:00
-
Лют спор между Делян Пеевски и Кирил Петков в НС
Председателстващият Силви Кирилов се опита да въдвори ред.
15.11 | 11:45