Храни, които могат да помогнат при главоболие 20.03 | 15:00
Ако страдате от главоболие, е важно да избягвате някои храни, които могат да допринесат за усилване на болката или дразненето на нервната система
![Храни, които могат да помогнат при главоболие](http://inews.bg/pictures/952185-1_1004.jpg)
Ако страдате от главоболие, е важно да избягвате някои храни, които могат да допринесат за усилване на болката или дразненето на нервната система. Някои от тези храни включват:
- Шоколад
- Кофеин
- Алкохол
- Сирена храна и храни, богати на мононатриев глутамат (МНГ)
- Газирани напитки и други храни с високо съдържание на захар
Ако забележите, че някои храни допринасят за усилването на главоболието ви, можете да ги избегнете и да следите дали има подобрение. Но е важно също да помните, че има и други фактори, които могат да допринесат за главоболие, като например стрес, дехидратация, умора и други здравословни проблеми, затова е важно да се консултирате с лекар, ако главоболието е често или се усилва.
Различни храни могат да допринесат за главоболие на различни хора. Ето още някои храни, които може да е добре да избягвате, ако сте склонни към главоболие:
Продукти, които съдържат тирамин, като сирене, червено вино, някои видове риба и месо, като например пилешки дробчета, кълнове и червено месо.
Продукти, които съдържат нитрати, като шунка, горчица, пастети и готови храни.
Продукти, които съдържат сулфити, като сушени плодове, вино и сокове.
Продукти, които съдържат аспартам, като нискокалорични напитки и сладолед.
Продукти, които съдържат моносодиев глутамат, като бульон, зеленчукови кубчета, сушени подправки.
Като цяло, ако страдате от главоболие, е важно да отбележите какво ядете и да следите реакциите на тялото си. Ако забележите, че някои храни допринасят за усилването на главоболието, може да ги избегнете. От друга страна, ако включвате храни в хранителния си режим, които могат да помогнат да се справите с главоболието, като зеленчуци, плодове, целулоза и здравословни мазнини, може да бъде полезно.
Храната не може да лекува главоболие напълно, но някои храни могат да помогнат да се справите със симптомите на главоболието и да го облекчите. Ето няколко храни, които може да включите в хранителния си режим, за да се справите с главоболието:
Вода - Дехидратацията може да допринесе за главоболие, затова е важно да се пие достатъчно вода. Опитайте се да пиете поне 8 чаши вода на ден, за да се осигури нормалното функциониране на тялото.
Целулоза - Целулозата е намерена в зеленчуци и плодове и може да помогне да се подобри функцията на червата. Това може да помогне за облекчаване на главоболието, което може да е причинено от увеличено напрежение в червата. Опитайте се да включите в хранителния си режим плодове и зеленчуци като ябълки, круши, брюкселско зеле, броколи и моркови.
Магнезий - Магнезият може да помогне при главоболие, което е причинено от стрес или нервно напрежение. Магнезиевите храни включват зеленчуци, орехи, зърнени култури и банани.
Мента - Ментата може да помогне при главоболие, което е причинено от напрежение или съкращения на мускулите. Опитайте се да включите мента в чай или да я консумирате като добавка към храна.
Водещи
-
Политически реакции след новината за обвинителния акт срещу Кирил Петков
Никой не е над закона. Това можем да кажем за новината, която дойде за обвинението на г-н...
14.02 | 14:15
-
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3 хиляди 388 лева, а най-ниската е в Смолян
За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева.
14.02 | 13:45
-
Кога пускат парното и топлата вода в засегнатите от аварията райони на София
Останалите пробиви вече са отстранени.
14.02 | 13:30
-
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков отива на съд
Причината – незаконните арести на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиарката на партията Севделина...
14.02 | 13:00
Най-четени
-
Поради авария временно е преустановено топлоподаването на територията на ж.к. "Студентски град“
Очаквано възстановяване на 15 февруари 2025 г., 21:30 часа.
14.02 | 11:30
-
Румен Радев: Честит празник на българските лозари и винари!
Държавният глава пожела на всички работещи в сектора празникът да им донесе благословия от...
14.02 | 09:31
-
Леко затопляне, на места - слънце
Максималните температури ще са между 4° и 9°, в Дунавската равнина и Тракия райони – до 10-13°
14.02 | 08:00
-
Борисов: ПП-ДБ четири години саботираха еврозоната
"Очаквам ПП да ни подкрепят за бюджета, ако искат да влезем в еврозоната", допълни той.
14.02 | 10:45