Чудо по празниците: Лекари спасиха ръката на 103-годишна жена в столична болница 09.01 | 17:40
Лекарите от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ спасиха ръката на 103 годишна жена.
Лекарите от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ "Света Екатерина" спасиха ръката на 103 годишна жена.
Пациентката е докарана през празничните дни с екип на Спешна помощ в лечебното заведение със силна болка и изтръпване на лява ръка. Столетницата е приета веднага, направен е ултразвуков доплер, който установява запушване на брахиалната артерия и липса на кръвоснабдяване в крайника. Жената има и редица съпътстващи кардиологични заболявания, сред които предсърдно мъждене, имплантиран постоянен пейсмейкър, хипертония и дислепидемия.
След поставянето на диагнозата емболия на брахиална артерия в ляво, веднага се сформира екип от съдовите хирурзи д-р Елица Димитрова и д-р Мария Чакова, които оперират по спешност 103-годишната пациентка.
Те извършват тромбектомия – проникват с катетър в артериите, раздуват го, изваждат тромбите и възстановяват кръвотока на крайника.
Операцията е малко по-сложна, заради увредените съдове на ръката на жената, поради напреднала възраст. Въпреки това лекарите успяват да спасят крайника на пациентката и на втория следоперативен ден ръката е напълно възстановена. След прецизно лечение и наблюдение столетницата е изписана и върната при семейството й в отлично здраве.
"Историята на 103-годишната жена е пример, че в УМБАЛ "Света Екатерина" всеки пациент може да намери помощ, независимо от възрастта. По време на празничните дни, екипът на болницата не е отказал прием и помощ на нито един спешен пациент. Вярваме, че здравето не познава празници и всеки заслужава внимание и грижа, без значение от обстоятелствата", пишат от УМБАЛ "Света Екатерина".
Водещи
-
Евросъдът даде право да се намалява минималната заплата
Магистратите в Люксембург отмениха и критериите за определянето ѝ, около които у нас толкова...
15.11 | 18:00
-
Над 110 млн. лв. ще похарчим за "черен петък"
Това е с 10 на сто повече от миналата година заради инфлацията и по-дългия период на...
15.11 | 17:40
-
Съдия Цариградска: Магистратите бяха дисциплинирани трайно и категорично с меки мерки
Докато не бъде разкрит тежкият криминалитет, осъществявал паралелно правосъдие, системата няма...
15.11 | 17:00
Най-четени
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години
Това заяви Теменужка Петкова
15.11 | 10:00
-
Желязков след дерогацията: Предстоят много предизвикателни дни, седмици и месеци пред рафинерията
Направихме най-доброто, смята премиерът
15.11 | 13:00
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15