Шефът на РЗИ-София: Нормализирането на живота ни наближава 30.05 | 10:33
България премина с много ниска заболеваемост и ниска смъртност, отбелязва д-р Данчо Пенчев

Наближава времето, в което обществото ще може да влезе в нормалния си ритъм на живот, какъвто е бил преди. Не точно същия предвид тежката криза и изолация, която самото общество преживя, но с либерализирането на мерките, хората се връщат към старите си привички и навици. Това каза директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев в ефира на БНТ.
По думите му "България премина с много ниска заболеваемост и ниска смъртност". Според д-р пенчев това се дължи на своевременните и правилни политически решения, които бяха взети, на навременните рестриктивни мерки, които е въвело Министерството на здравеопазването, както и на постепенното либерализиране на мерките.
"Няма как да пропуснем обществената отговорност, която хората споделиха със специалистите и политиците, останаха си по домовете, спазваха карантината и рестриктивните мерки”, казва експертът.
Според него здравната система се е справила. Тенденцията за хоспитализираните болни намалява, както и намаляват усложнените случаи, леглата в София стигнаха и продължава да има резерв в тях. Безспорно здравната система не са само болниците, това са и хората – бърза помощ, това са служителите на регионалните здравни инспекции, които поеха много тежък удар за работата и за последствията, които тя има за своето развитие, каза д-р Пенчев.
"Трябва да ви кажа, че 2300 човека, които са служители на всички регионални здравни инспекции, всъщност от 3 месеца и повече са 24/7 на разположение, като те поемат всичко от граничния контрол до излекуваните случаи – това включва епидемичните проучвания, пробонабиранията, анализи на ситуацията, абсолютно всички дейности, които са свързани с набиране на информация и подаване на информация”, обяснява още той.
По думите му в момента ситуацията в София е обнадеждаваща, защото продължава тенденцията броя на заразените да е по-малък от броя на излекуваните и броят на хоспитализираните в София значително намалява.
Д-р Пенчев сподели, че столичната РЗИ е подходила по по-особен начин за справяне с пандемията, тъй като е областта с най-много случаи на коронавирус.
"Ние фокусирахме нашата работа върху това да откриваме рано свръхзаразаносителя, свръхразпространителя, т.е. ние търсихме хората, които като заразаносители могат да заразят много други хора. Такива хора констатирахме много и във "Филиповци" и във "Факултета", т.е. лица, които са позитивни, болни или хоспитализирани, са заразили почти на 100% всички, които са били контактни с тях”, отбелязва шефът на столичната РЗИ.
Идеята на тази стратегия е била да се открият тези хора, които са в състояние 20% от тях да заразят вторично останалите 80%. От там се наложи след анализ, след налагането на тези карантинни мерки и след констатирането на огнищата, наблюдаване на всички, които са били в контакт с тях и ограничаване на техните контакти, продължи д-р Пенчев.
Водещи
-
Започнаха да измерват средна скорост на пътя Русе - Бяла
Общо 38 отсечки от републиканската пътна мрежа в момента са сертифицирани за секционен контрол...
23.09 | 18:05
-
8 месеца условно и 200 лева глоба за Калина Сакскобургготска
Окончателно осъдиха Калина Сакскобургготска за шофиране след употреба на алкохол
23.09 | 17:40
-
Шофьор на 20 години остана без книжка за цяла година и ще трябва да плати глоба от 3000 лева след рисково шофиране на площад "Александър Невски"
Площадът около "Александър Невски" беше обявен за пешеходна зона в края на 2023 година....
23.09 | 17:20
-
Сърбия ще подпише нов договор за внос на газ от Русия през октомври
Баятович допълни, че над 90 процента от капацитета на сръбските складове са запълнени с газ и...
23.09 | 16:59
Най-четени
-
Търговците ще ни връщат рестото в евро
Навлизането на еврото от началото на следващата година поражда редица въпроси и опасения от...
23.09 | 12:15
-
Нов видеозапис променя хода на делото за убийството на Виолета Донева
Внучката на Виолета Донева е поверила защитата си на прочулия се в последно време бивш...
23.09 | 10:59
-
Невинните грешки, които водят до глоби по новия Кодекс за движение по пътищата в Гърция
Прилагането на новия Кодекс за движение по пътищата в южната ни съседка води до строг контрол...
23.09 | 10:45
-
Българите напускат дома на родителите си на средна възраст малко над 28 години според най-новите данни на Евростат за 2024 година
Средната възраст за целия Европейски съюз е малко над 26 години, което поставя България близо...
23.09 | 14:30