Ще има повече информация за диетични храни в ЕС 20.06 | 16:27
ЕК предложи нови правила за по-добра информираност на гражданите в общността

Европейската комисия (ЕК) предложи нови правила, които ще доведат до по-добра информираност на гражданите в общността относно храните. Например, храните, които не съдържат лактоза или продуктите за отслабване са урегулирани от директивата за диетичните храни.
От ЕК обаче се отказват от тази директива и от концепцията за диетични храни изобщо, тъй като тяхното приложение се различава съществено в различните държави и така се създава изкривяване на вътрешния пазар.
По тази причина от Комисията настояват специфичните продукти да бъдат изключени от Директивата за храните и за тях да се отнасят различните сега съществуващи регулации – за добавка на витамини, минерали и други допълнителни вещества, както и регулациите за хранителни добавки.
Проекторегулацията се отнася до по-ясните правила за доставка на храни за уязвимите групи от населението, като например децата до три години и за хората със специфични медицински нужди – болни от рак или с нарушения в метаболизма.
От ЕК допълват, че няма да има изтегляне на храни от пазара заради новите правила.
Специфичните храни, по законите на ЕС, се определят като храни, които са различни от тези за нормална употреба и изискват специфични условия при производството си. Те са предвидени за отделни групи от населението.
Водещи
-
Времето през май: От 2 до 33 градуса
В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата
30.04 | 21:00
-
След размяната на реплики между Борисов и Радев: МО призна - има проблем с 1 от системите на F-16
Командирът на ВВС Николай Русев обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен
30.04 | 20:15
Най-четени
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от властта в града под тепетата
Това заяви лидерът на ГЕРБ
30.04 | 15:10