„Големият зелен град“ - китайското екологично бижу 07.11 | 11:39

Той ще използва 48% по-малко енергия и 58% по-малко вода от конвенционалните си еквиваленти

От Георги Георгиев

В много отношения Китай все още е загадка за Запада. Можем да кажем, че този енигматичен профил, който източният гигант има, през последните години се разширява и по отношение на позицията на страната по въпроса за опазването на околната среда.

Така от една страна стои легендарното замърсяване на градове като столицата Пекин (с население около 20 млн. души) или административният център Ланджоу (с население около 3,5 млн. души) и хлабавите стандарти на Китай по отношение на рециклирането на електронни отпадъци обрисуват картина на развиваща се нация, която почти не се грижи за опазването на природата и на човешкото здраве, коментира Сюзън ДеФрейта от EarthTechling.

От друга страна обаче през последните години страната усвоява технологиите за добив на възобновяема енергия в такива високи степени, че в момента Китай заема първо място в света по ниво на инвестиции в зелена енергия.

Статистиките сочат, че за второто тримесечие на 2012 г. страната е била основният двигател на 24-процентовия ръст в глобалните инвестиции в чиста енергия. Те се дължат най-вече на стотиците милиарди долари, с които държавата финансира вятърни и соларни проекти на своя територия. Тук можем да включим и влиянието на мащабните транспортни проекти за влакове-стрели и пр.

Изглежда обаче, че китайското правителство няма да се задоволи с тези успехи. В момента то работи заедно с щатската компания за архитектура и дизайн Adrian Smith + Gordon Gill Architecture за създаването на изцяло самоподдържащ се и напълно екологичен град. Селището ще бъде разположено върху площ от 1,3 кв. километра в покрайнините на град Ченду (център на централната провинция Съчуан).

По генерален план "Големия град Тианфу – област в Ченду" е разработен като решение на проблемите с претоварената инфраструктура и високите нива на замърсяване, които измъчват много от китайските градове. Идеята е в бъдеще Големият град да бъде използван като прототип за нов клас екологични градове, които ще бъдат построени на различни места в Китай.

Повече за проекта можете да прочетете в Еcon.bg.

Водещи

Най-четени