2,7 милиарда лв. са щетите от обжалване на екопроекти за 11 г. 06.10 | 13:05

От Ани Романова

2,7 млрд. лв. са щетите от обжалвания на екопроекти за последните 11 години, което е повече от щетите, нанесени от природни бедствия през периода, заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов.

Попитан за един от най-сериозните проблеми на екологията - противопоставянето на т. нар. "зелени" на инвеститорите, той изтъкна пред БНТ: "Само балансът между двете може да бъде успешен. Според проучване по 1 млн. лв. са се губили всеки ден през тези години заради обжалвания по екопроекти, но ние не можем да се лишим от тези обжалвания.

2,7 млрд. лв. са щетите за тези 11 години. За сравнение - за същия период от природни бедствия са нанесли щети за около 1,8 млрд. лв. – тоест природните бедствия са нанесли почти двойно по-малко щети. Но не можем да се лишим от обжалвания, защото те са право на една демократична държава", отбеляза Димов.

Той сподели, че за да не се превърне Източна Европа в гробница за стари автомобили, е предложил обединение на страните около една идея. "Тя е на път вече да се реализира, като получих подкрепата от Полша и Словакия, Румъния и Унгария. Те ще подкрепят една нота, която България ще представи на Съвета на министрите, като все още не е ясно за Чехия и Люксембург – с тях още водим преговори. 

Идеята е, когато цената на един продукт, както са дизеловите автомобили например, падне изкуствено, този, който изкривява пазара, да носи отговорността за това. И искаме това за всички държави", каза още Димов. "Това трябва да бъде решено на наднационално ниво, защото не може да има двоен стандарт. 

"И това ще поискаме от Европейската комисия другата седмица - който изкривява, трябва да понесе отговорността за това изкривяване. Искаме да се направи съответния регламент и всяка държава, която води до изкривяване на пазара, да носи отговорността затова.

За да не стане Източна Европа депо за стари автомобили. Старите автомобили, първо, замърсяват повече въздуха и, второ, животът им е по-кратък и стават отпадък. Смятам, че когато седем държави го заявим, ЕК ще погледне сериозно", обясни министърът. Димов коментира и темата за подмяна на ски съоръженията на Витоша. "Знам, че е имало работна група, която ми е изпратила доклад, но до този момент не е инициирана промяна на плана. При всички положения трябва да могат да се променят тези стари съоръжения. Трябва да може да бъде разрешено, така че хем да запазим природата, хем да може софиянци да използват съвременни съоръжения за спорт и за туризъм", обясни той.

Водещи

Най-четени