2010 г. отново рекордна по отделени парникови газове 30.05 | 17:35

Отделените 30,6 гигатона парникови газове ни отдалечават от целите на Канкун

От Георги Георгиев

Емисиите от въглероден диоксид, които световната енергийна индустрия е произвела през измилата 2010 г. са достигнали рекордни нива, съобщиха от Международната енергийна агенция (IEA), цитирани от АФП.

Новите резултати хвърлят сянка върху споразумението за ограничаване на покачването на глобалните температури с два градуса по Целзий, постигната от световните лидери на екологичната конференция в Канкун миналата година.

Рекордните резултати са отчетени след спада на парниковите емисии през 2009 г. в резултат на световната икономическа криза.

Така през 2010 г. се оказало, че човечеството е поставило нов рекорд, отделяйки 30,6 милиарда тона вредни газове. Това е с пет процента над предишния рекорд от 2008 г., когато са били отделени 29.3 гигатона.

Нещо повече, от IEA оценяват че 80% от бъдещите емисии, които ще бъдат отделени от енергийния сектор през 2020 г. вече са фиксирани, тъй като инсталациите, които ще ги изхвърлят, или вече функционират, или са в процес на изграждане.

За да бъде постигната тази цели от Канкун, концентрациите на парникови газове в атмосферата трябва да бъдат ограничени до около 450 части на един милион, което е едва с пет процента повече от отчетените 430 части на милион през 2000 г. Така до 2020 г, емисиите не трябва да са по-големи от 32 гигатона.

От IEA оцениха, че 40% от глобалните емисии са дошли от богатите държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 2010 г. въпреки, че тези държави отбелязали тъст от 25% на емисиите в сравнение с 2009 г. Големите държави извън ОИСР – водени от Китай и Индия – отбелязали много по-висок ръст с развитието на икономиките си, споделят от IEA.

Въпреки тези данни се оказва, че държавите от ОИСР произвеждат средно 10 тона парникови газове на глава от населението докато при Китай този показател е 5,8 т., а при Индия – 1,5 т.

Водещи

Най-четени