WWF организира експедиция по поречието на река Дунав 17.06 | 16:12

Начинанието е съвместно между български и румънски природозащитници

От Андриян Георгиев

Международната природозащитна организация WWF организира българо-румънска експедиция по крайбрежието на р. Дунав за наблюдение на застрашените птичи колонии, съобщават от WWF-България.

Сред характерните обитатели на този регион са различни видове чапли и корморани, блестящ ибис и лопатарка.

По време на експедицията отново ще бъдат преброени чаплово-корморановите колонии по островите и крайбрежните блата в българския и румънския участък на реката. Специално внимание ще бъде отделено на два застрашени в световен мащаб вида – малък корморан и белоока потапница.

В начинанието ще участват експерти от българския и румънския екип на WWF, БАН, Румънското орнитологично дружество, Българското дружество за защита на птиците, природни паркове Персина и Русенски Лом.

Експедицията започва на 19 юни (неделя) и ще продължи една седмица. Тя е разделена на три екипа, два от които ще проучват влажните зони по българския и румънския бряг и един международен, който ще изследва с лодка островите и пясъчните коси.

Екипите ще тръгнат от Сребърна, преминавайки през Калимок - Бръшлен, рибарници Мечка, остров Белене и всички български и румънски острови и влажни зони, които все още са съхранили богатото си биоразнообразие. Експедицията ще приключи с преброяването на птичата колония на остров Кутово край Видин.

През миналата година по време на експедицията за първи път от десетилетия беше отчетено наличие на нови колонии по Дунав.

Българският участък на р. Дунав е сред най-незасегнатите от човешка дейност. Въпреки изключителната си важност по отношение на биоразнообразието и развитието на целия регион, през последните години той остава недооценен.

През ХХ век са унищожени близо 80% от природните местообитания и рибните ресурси в района.

От WWF-България посочват, че организацията работи по опазването и възстановяването на екосистемите на Дунав и притоците й от повече от 15 г. Организацията се занимава с разработването и прилагането на схеми за опазване на биологичното разнообразие чрез устойчиво управление на природните ресурси.

Освен това WWF отделя особено внимание на въвеждане на устойчиво корабоплаване с проекта "Да пригодим корабите към реката, а не реката към корабите". Неговата цел е да съхрани речното дъно и природните ресурси чрез налагане на използването на плавателни съдове, които са съобразени с дънните параметри. 

 

Водещи

Най-четени