Бием Великобритания по богатство на... пеперуди 30.08 | 17:05

В страната ни са известни около 4 000 вида от тези насекоми, а са проучени едва 2900

От Цанка Донкова

Бием Великобритания по богатство на пеперуди. В страната ни са известни около 4 000 вида. От тях до момента са проучени 2900. Непрекъснато се намират и описват нови видове за България. Това стана ясно от думите на доц. д-р Стоян Бешков - ръководител на отдел "Безгръбначни животни" в Националния природонаучен музей при БАН.

По негови данни едрите пеперуди у нас са 1680, дребните - почти двойно повече. Разнообразието на релефа, географското положение и наличното средиземноморско влияние, заедно с все още запазената природа, обуславят голямото пеперудено богатство.

Във Великобритания са известни 58 вида дневни пеперуди, у нас те са 219, разказа изследователят. Само в Кресненския пролом прехвърчат 122 вида. Във Витоша досега са проучени 154 вида дневни пеперуди, а в цяла Холандия са 72, посочи доц. д-р Бешков. Той обаче смята, че българите обаче не проявяват интерес към пеперудите. По думите му у нас няма нито един любителски клуб за ловене, броене и наблюдаване на движението на пеперудите в природата. Във всички западноевропейски страни такива организации съществуват и са доста активни.

"Само в Хелзинки пеперудолюбителите са 2 500. В Англия във всяко село има любители, които начело със свещеника и учителя правят мониторинг на красивите насекоми", разказа ученият. В чужбина, а вече и у нас, започва да се налага практика, при която пеперудите се продават и се подаряват като цветя по различни поводи - сватби, кръщенета и др., каза доц. д-р Бешков. Той уточни, че се предпочитат красиви, едри, екзотични пеперуди. "Най-високата цена на двойка от редките видове насекоми е около 5 000 евро и принадлежи на новогвинейски пеперуди, защитени от Вашингтонската конвенция по международната търговия със застрашените видове от дивата фауна и флора", коментира още доц. д-р Бешков.

По думите му у нас няма борса, нито активна търговия с родни видове от красивите насекоми. Някои от тях се развъждат във ферми и това води до спад в цената им. Колекционерите в страната ни са 2-3, професионално с изследване на пеперуди се занимават четирима души в България.

"Природонаучният музей пази богата колекция, която датира от 125 години и съдържа екземпляри и от страната, и от чужбина. Данните, които събираме за пеперудите, могат да послужат за проследяване на промените в климата", смята ученият. Според него е необходимо да се съсредоточим върху съхраняване на местообитанията, за да запазим българското пеперудено богатство. Вследствие на човешката намеса един вид, който е бил уникален и се е срещал само край Сребристия бряг при Балчик, вече е изчезнал оттам. Във Витоша също не могат да бъдат забелязани 3-4 от познатите по-рано видове.

Германският писател, учен, философ и политик Гьоте определя пеперудата като символ на лекомислието и посредствеността. В християнската религия тя се свързва с възкресението и прераждането на душата. Будистите се отнасят с дълбоко уважение към пеперудите. В Япония тържествените шествия и празниците се откриват с ритуален танц на пеперудите, изразяващ радостта от живота. Днес пеперудата е от най-предпочитаните татуировки сред девойките като знак за женственост и божествена красота, допълва БТА.

Водещи

Най-четени