Биомасата е източник на енергия, а употребата ѝ намалява парниковите газове 27.02 | 19:47

До 2020 година 65% ще се използва, а няма да се депонира, обещават експерти

От Ивелина Георгиева

Постигане на 16% дял на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в брутното потребление на енергия и намаляване на енергийната интензивност с 50% е целта на националната ни енергийна политика до 2020 г.

Това каза Николай Налбантов от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) по време на откриване на бизнес форум за практиките и иновациите при използването на биомаса.

Цел на националната стратегия още е енергията за отопление и охлаждане от ВЕИ да достигне 23,8% дял от крайното потребление или 1 103 килотона нефтен еквивалент.

Потреблението на енергия от ВЕИ в транспорта трябва да достигне 10,8% от общия дял, допълни още Николай Налбантов. По думите му усвояването на биомасите е сериозен фактор за постигането на тези национални цели.

През 2009 и 2010 година расте делът на енергия от ВЕИ в брутното крайно потребление и достига до съответно 11% и 12,6%. Участието на биомасата възлиза на 16 гигават часа или 0,36% за електрическата енергия.

Ръстът в потреблението на биомасата е световна тенденция, посочи Налбантов. По-широкото потребление на биомасата позволява намаляването на зависимостта от вноса на енергийни ресурси, допринася за сигурността на енергийните доставки и има по-малко негативно въздействие за околната среда в сравнение с конвенционалните горива, коментираха участниците във форума.

България като зависима от вноса страна полага усилия за използване на биомасите основно  от прекия добив на дървесината, обясни Налбантов. Освен дървесината висок енергиен потенциал предлагат и биомасите от селското стопанство, битовите и промишлени отпадъци, както и отпадните води.

В края на 2011 година от МИЕТ са представили първия национален доклад за напредъка на България в използването на ВЕИ пред ЕК. Според отчетеното в доклада през 2010 година страната ни е достигнала дял на енергията от ВЕИ близък до целите за 2015-2016 г. или в размер на 12,4%.

Една от основните цели на националната политика е да се стимулира навлизането на тези технологии в страната и намаляването на техните цени, каза Налбантов. В този контекст националните цели на България са свързани с намаляването на емисиите на вредни и парникови газове, допълни той.

Използването на биомасата предлага нови възможности и е добър метод за справяне на проблемите с климата, заяви Климентина Денева от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Подобряването на управлението на биоотпадъци у нас и в ЕС ще доведе до предотвратяване на близо 10 милиона тона емисии на парникови газове, уточни Денева.

Предвижда се до 2020 година 65% от биоразградимите отпадъци да се оползотворяват и да не се депонират, посочи още тя. За да се постигне този цел е необходимо да има обединени усилия от държавата, бизнеса, неправителствените организации и цялото общество.

Водещи

Най-четени