Броните за коли скоро може да се правят от портокалови кори 22.11 | 12:20

Учени откриха как с помощта на бактерия да превръщат плодове и зеленчуци в биопластмаси

От Георги Георгиев

Експерти от холандската Организация за научни изследвания (NWO) и Техническия университет Делфт са успели да разработят техника за производството на висококачествени екологични биопластмаси от зеленчуци и растителни отпадъци, пише Softpedia.com.

Пробивът е станал възможен благодарение на бактерията Pseudomonas putida, която притежава способността да превръща растителните захари в подходящ материал за екологични пластмаси.

Поставен при определени условия, този организъм се "научава" да преработва целулозата и лигнина (съставките на растенията, които им придават здравина) в подходящите прости захари.

Методът притежава почти стопроцентова ефективност. Изследователите вярват, че благодарение на него скоро ще бъде възможно да превръщат корите от портокали в брони за коли или слънчеви очила.

От друга страна, сегашните начини за производство на биопластмаси са прекалено скъпи, за бъдат въведени в промишлено производство.Новото откритие притежава потенциала да намали цените на екопластмасите до поносими за бизнеса нива.

Този понеделник учените ще представят детайли от откритието си на презентация в Университета Делфт.

Водещи

Най-четени