Брюксел сериозно ни вдигна мерника заради мръсния въздух 12.10 | 13:39

Въпреки че ни осъди в началото на годината без да ни глоби, ЕК вече мисли и за налагане на глоби

От iNews.bg

От Брюксел все по-сериозно вдигат мерника на България заради лошото качество на въздуха у нас и липсата на осезаема промяна в статуквото. В Европейската комисия вече активно обмислят варианта да заведат дело срещу София в Европейския съд. Което, ако се случи, по всяка вероятност ще доведе до изключително големи глоби за страната ни.

В началото на тази година България вече получи осъдително решение от Европейския съд, но се отърва без финансова санкция. Оказва се, че на този етап Европейската комисия не е доволна от мерките, които се взимат в страната и може да започне процедура за налагане и на глоби.

Това обаче далеч няма да е единствената щета за бюджета, съответно за данъкоплатците. Според изчисленията на ЕК всяка година българската икономика губи по 3 млрд. евро именно заради мръсния въздух. Това съобщи представителят на генералната дирекция по околна среда на Еврокомисията Джордж Крамисл, предаде бТВ. Той все участие в конференция за справянето на замърсяването на въздуха в градска среда, която започна днес в София.

Шест са проблемните области в България, където има трайно завишаване на фини прахови частици. Освен София това са Пловдив, северните, югозападните и югоизтачни части на страната.

Експертите в министерството и от други ведомства работят в две направления. Едното е разработване на критерии за качество на твърдите горива за битово отопление, така че те да са с по-ниско съдържание на сяра и пепел. Целта е да се намери социално-икономически баланс между интереса на потребителите и на продавачите. Втората посока е мерки срещу замърсяването от автомобилния транспорт. Обсъжда се по-стриктен  контрол за вредни емисии при първа регистрация на автомобилите. Министърът е убеден, че за решаването на днешните проблеми е необходим поглед в перспектива, защото те са инвестиция в качеството на живот и ще имат положителен ефект след години. "Целта ни е да инвестираме превантивно в здравето на хората. Освен това мерките са насочени към намаляване на превишенията за съдържание на фини прахови частици във въздуха с оглед решението на Европейския съд за наднорменото им съдържание", обясни Нено Димов.

До края на годината ще бъде обявена и процедура, по която общините могат да кандидатстват за мерки за подобряване качеството на въздуха за общините в размер на 111 млн. лв. по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г. Министерството и Националният доверителен "Екофонд" разработват схеми за покупката на електромобили - вече е отворена схема за закупуване на такъв вид транспорт за администрацията на стойност 1,3 млн. лв.

"София трябва да е много амбициозна по отношение на мерките срещу замърсяването от битовото отопление. Нека се даде възможност на домакинствата да заменят печките и котлите с централно отопление. Такива инициативи ще се подкрепят от Европейската комисия и ще подобрят качеството на въздуха", заяви Джордж Кремлис.

Водещи

Най-четени